Uprkos nešto izmijenjenom sistemu glasanja, koji je najviše koštao države učesnice sa prostora bivše Jugoslavije, finale 58. Eurosonga, prošlo je bez iznenađenja. Pobjednica je Emmelie iz Danske.
Ipak, uzbuđenje je trajalo gotovo do samog kraja, što je, kako kažu i cilj svakog takmičenja. Doduše, pred sam kraj glasanja, dogodilo se nešto što je zasigurno zbunilo mnoge gledaoce. Švedski javni servis (SVT), koji je i organizovao i osmislio koncept ovogodišnjeg Takmičenja za Pjesmu Evrovizije, odlučio je da proglasi pobjednika, prije nego što su posljednje tri zemlje uopšte saopštile svoje poene, jer je pobjeda Danske navodno bila gotovo izvjesna. Za neke je to možda logično, a za neke isuviše ignorantski i uvredljivo prema gledaocima zemalja, čiji su glasovi praktično okarakterisani kao nevažni.
Ali vratimo se pobjedničkoj kompoziciji “Only Teardrops” Emeli de Forest. Evropljanima su se po svemu sudeći sinoć sem danske “dopale” i pjesme iz Azerbejdžana i Ukrajine. Sedam dvanaestica, među kojim i one iz Makedonije, Srbije i Slovenije, nagovještavale su da je izbor miliona gledalaca širom Evrope, ali i stručnog žirija kristalno jasan.
Treća pobjeda Danaca
Kada se sve sabere i oduzme, Emeli je na kraju, pobjedu odnijela sa 281. osvojenim bodom, dok su joj za petama sve vrijeme bili Farid iz Azerbejdžana (234) i Zlata iz Ukrajine (214).
Dancima je ovo treća evrovizijska pobjeda. Prvu su im donijeli Grete i Jorgen (Grethe & Jorgen) 1963. godine, drugu Olsen Brothers 2000. i treću 13 godina kasnije, 20-godišnja Emeli iz grada Randers sa 60.000 stanovnika.
Iznenađenja tokom glasanja nije baš da nije bilo. Nažalost, najviše po zemlje poput Njemačke, koja se ponovo poslije nekoliko prilično uspješnih godina na evrovizijskom takmičenju, ponovo našla na dnu liste – tek na 21 mjestu. I da ironija bude još veća, širom Evrope popularni, visoko-tiražni dens pop bend Kaskada (Cascada) prošao je daleko gore, nego što se očekivalo. Istovremeno, gledaoci i stučni žiri u Njemačkoj, 12 poena su krajnje neočekivano dodijelili BajAleksu (ByeAlex) iz Mađarske.
Irci posljednji
Najgore je ipak prošla Irska, čiji se predstavnik Rajan Dolan (Ryan) našao na posljednjem 26. mjestu. Nakon što je postalo jasno da će nas pobjednik 58. Eurosonga, naredne godine odvesti u Dansku, objavljeni su i rezultati glasanja u prvom i drugom polufinalu evrovizijskog takmičenja. Osvrnimo se na prvo polufinalno veče, s obzirom da je na iznenađenje mnogih, upravo ono spriječilo ulazak zemalja Zapadnog Balkana u finale.
Predstavnici Danske, Rusije i Ukrajine našli su se u samom vrhu tabele, sa prilično malim razlikama u osvojenim poenima. Posljednja na spisku izabranih finalista te večeri, bila je Birgit iz Estonije (52 poena). Drugim riječima, samo šest poena ispred djevojaka Moje 3 iz Srbije (11. mjesto) i jedanaest ispred crnogorske hip-hop ekipe Who See i Nine (12. mjesto). Odmah iz njih našla se i Klapa s mora iz Hrvatske (13. mejsto), dok je Hana (Hannah) iz Slovenija, završila nažalost na posljednjem mestu.
Promjenjeno bodovanje
U potrazi za objašnjenjem, kako je moglo doći do toga da svim državama bivše Jugoslavije izmakne ulazak u finale, ubjedljivo najvažniji razlog leži u nešto drugačijem sistemu obračunavanju evrovizijskih poena.
Naime, umjesto klasičnog “nelinearnog” dodjeljivanja bodova od 1 do 12, Evropska radio-difuzna unija (EBU) je pristala na eksperiment, koji je zagovarao SVT. Promjena se suštinski ogleda u tome, što su apsolutno sve zemlje učesnice ili bolje rečeno takmičarske kompozicije, bilo da je riječ o polufinalnim večerima ili finalnom, morale biti rangirane. Sistem glasanja je utoliko pravedniji, što gotovo nijedna pesma ne može ostati “neprimjećena i nenagrađena” niti jednim poenom.
Iako je promjena u sistemu glasanja u medijima prošla prilično nezapaženo, mada se ruku na srce, ni EBU nije pretjerano mnogo trudio da u tim izmjenama bude transparentan, prostom računicom se ipak može doći do zaključka, da se “linearni princip” najviše odražava na plasman zemalja u samoj sredini.
Švedska inovativan domaćin
Kako god, Švedska je mora se priznati odgovorila izazovu. Dokazala se kao inovativan i daleko kreativniji domaćin, nego što je to u najmanju ruku bio slučaj sa Azerbejdžanom i Njemačkom. Nova evrovizijska tema “We write the story”, koju su komponovali Beni i Bjorn iz kultnog švedskog pop sastava ABBA, zajedno sa producentom elektronske muzike Avičijem (Avicii); zatim “olimpijsko” ceremonijalno otvaranje sa zastavama zemalja učesnica u finalu; prilično nenametljiv, a zabavan skandinavski humor u liku fiktivnog portparola Evropske radio-difuzne unije Linde Vudruf (Lynda Woodruf); revijalnom dijelu programa u kojem je prošlogodišnja pobjednica Loreen zasjenila nastup mnogih ovogodišnjih takmičara i poljupcu homoseksualnog para, učinila su 58. Eurosonga daleko atraktivnijim TV programom za cijelu porodicu.