Slobodno kretanje građana u zemljama Šengenskog prostora je jedan od glavnih vrijednosti EU, ali suspenzija nekih članica EU smatra se kao neupsjeh projekta Evropske Unije.
Poznavaoci evropske integracije na Kosovu, daju različite procjene uticaja procesa Evropske Unije na Kosovo.
Emrush Ujkani kaže da sporazum Šengena iz 1985. dodjeljuje prava država članica da postave kontrolu u slučaju kada je opravdano. I prema njemu ovo ne može uticati na Kosovu.
“Ne vjerujem da ovo može imati uticaj. Ovo će odlučiti članice na profesinalan način, i ne vjerujem da će ovo uticati na bilo koji način na proces liberalizacije viza za Kosovu”, rekao je Ujkani.
Dok Avni Mazreku, drugi poznavaoc evropskih integracija misli suprotno, da ovakav razvoj događaja u EU može imati direktan uticaj na procese i na Kosovu, kao i liberalizaciju viza.
“Takvu odluku zahtjeva Savjet EU. Ovaj sistem glasanja u Savjetu EU je uvijek prema sistemu kvalifikovane većine Tako da iako većina zemalja donese pozitivan odgovor za liberalizaciju, nije dovoljno, pa se ova odluka može i odbiti”, rekao je Mazreku.
Mazreku takođe očekuje pozitivnu preporuku od Evropske Komisije za liberalizaciju viza, jer su institucije na Kosovu napravile dovoljan pomak u ispunjavanju kriterija.