Iako je primena sporazum o objedinjavanju diplomatsko-konzularnih predstavništava i strateškoj saradnji u oblasti spoljne politike faktički tek u početnoj fazi, u Prištini se čuju oprečni stavovi u vezi sa tim „da li je takav sporazum neophodan i primeren“, prenela je Gazeta Express.
Ono što dodatno zbunjuje, kako se navodi, je činjenica da se sumnje u ispravnost tog poteza mogu čuti od zvaničnika Ministarstva spoljnih poslova Kosova, koje je i postiglo sporazum sa Ministarstvom spoljnih poslova Albanije početkom jula 2019. godine.
Jetlir Ziberaj, savetnik odlazećeg ministra spoljnih poslova Bedžeta Pacolija, kaže da je postignuti sporazum ratifikovao predsednik Kosova na osnovu člana 18.2 Ustava i da je objavljen u Sužbenom glasniku.Na taj način, prema mišljenju Ziberaja, taj sporazum je „stekao snagu zakona“.
Drugačiji stav iznosi drugi zamenik odlazećeg ministra spoljnih poslova, Anton Beriša, koji je rekao „da takvi sporazumi ne pomažu Kosovu“.
„Ministar spoljnih poslova ne može delegirati državne nadležnosti na drugu državu, bez obzira da li je u pitanju Albanija ili bilo koja država. Odnosno, mora postojati odluka višeg nivoa o delegiranju državnih ovlašćenja. Dakle, ovaj Sporazum izražava neku vrstu folklora koji je prekriven velikim rečima. A zapravo sporazum je, kako da vam kažem, nepriznavanje samog sebe “, rekao je Beriša.
S druge strane, Ziberaj kaže da je Ministarstvo spoljnih poslova Kosova „ispoštovalo sve preliminarne procedure za potpisivanje ovog sporazuma“, a Vlada Kosova je u martu 2019. godine odobrila inicijativu za početak pregovora o ovom sporazumu.
Anton Beriša, međutim, kaže da „sve sporazume ili odluke koje je doneo aktuelni ministar spoljnih poslova Bedžet Pacoli treba preispitati“.
„Sve njegove odluke trebalo bi preispitati, jer je te odluke donosio ne analizirajući ih, ne proučavajući ih i ne savetujući se. Odluke koje donosi Ministarstvo spoljnih poslova imaju međunarodne efekte i zato su neophodne konsultacije sa svim institucijama. Moramo biti oprezni, jer ne možemo svoja ovlašćenja – dakle, ingerencije koje pripadaju suverenoj državi – preneti na druge države. U ustavu imamo definisanu državnost“, upozorio je Beriša.
Nesugasice između dvojice zaničnika Ministarstva spoljnih poslova, navodi Gazeta Express, dolaze u vreme kada je Kosovo ušlo u izborni proces. Dvojica visokih zvaničnika koji predstavljaju kosovsku diplomatiju pripadaju različitim političkim strankama – Alijansi za novo Kosovo i Alijansi za budućnost Kosova – koje u izbornu trku ulaze kao konkurentske stranke, a ne kao partneri, kao što su bili u Vladi koja je sada u ostavci.
Polemici se pridružio i bivši ministar spoljnih poslova Kosova Skender Hiseni iz Demokratskog saveza Kosova, koji je u izjavi za Radio Slobodna Evropa rekao „da je koordinacija Kosova i Albanije u spoljnoj politici neophodna, ali da sporazum o diplomatskom objedinjavanju predstavlja “sporazum koji pokriva stagnaciju, neuspeh i nerad i ništa više od toga”.