Obamin “kosovski scenario” za Siriju

Administracija Baraka Obame razmatra vazdušne udare na Siriju, poput NATO bombardovanja Jugoslavije 1999, piše “Njujork tajms”. Kosovski scenario ponovo uključuje zaobilaženje Savjeta bezbjednosti UN. Kosovo očigledan presedan za Obamu, navodi list.

Od američkog predsjednika Baraka Obame očekuje se da odgovori na navodnu upotrebu hemijskog oružja u Siriji, a njegovi savjetnici za nacionalnu bezbjednost razmatraju mogućnost napada na Siriju iz vazduha, poput NATO bombardovanja na Kosovu, bez dozvole UN, piše Njujork tajms.

S obzirom na to da bi Rusija sigurno u Savjetu bezbjednosti UN stavila veto na vojnu akciju u Siriji, izgleda da se Obama bori sa tim da li da zaobiđe UN, mada je upozorio da bi tako nešto zahtjevalo snažnu međunarodnu koaliciju i pravnu argumentaciju, navodi list.

“Ako se SAD uključi i napadne drugu zemlju bez dozvole UN i bez jasnih dokaza o korišćenju hemijskog oružja, postavlja se pitanje da li to ima potporu u međunarodnom pravu, imamo li jedinstvo da tako nešto uspije”, rekao je Obama u petak u intervjuu Si-En-Enu, komentarišući navodi smrtonosni napad u srijedu.

Obama je opisao hemisjki napad kao “jasan veliki razlog za ozbiljnu zabrinutost” i priznao da SAD ima ograničeno vrijeme za odgovor. Međutim, rekao je da navodnu upotrebu sarina u Siriji treba da istraže inspektori UN.

Kosovo je očigledan presedan za Obamu, jer su civili ubijani i u Siriji, a Rusija ima dugogodišnje veze sa režimom optuženim za zločine, navodi list.

Bivši američki predsjednik Bil Klinton 1999. godine iskoristio je podršku NATO i tvrdnje da štiti nenaoružanu, ranjivu populaciju kako bi opravdao 78 dana bombardovanja, piše list.

Viši zvaničnik administracije rekao je za Njujork tajms da je kosovski presedan bio jedan od mnogih tema rasprava u Bjeloj kući na sastancima o krizi u Siriji. Zvaničnici su takođe razmatrali i to da li bi vojni napad imao neželjene poslijedice, poput destabilizacije susednog Libana ili još većeg priliva izbeglica u Jordan, Tursku i Egipat.

“Preterano bi bilo da kažemo da se pripremaju zakonska opravdanja za akciju, s obzirom na to da predsednik još uvijek nije donio odluku. Ali, Kosovo, naravno, predstavlja presedan za nešto što je možda slično”, rekao je zvaničnik, koji je želio da ostane anoniman.

U međuvremenu, jedan zvaničnik odbrane SAD rekao je da će američka ratna mornarica pojačati prisustvo u Sredozemnom moru još jednim, četvrtim ratnim brodom, naoružanim krstarećim raketama, zbog sve veće krize u Siriji.

Bjela kuća je, s druge strane, sinoć saopštila da ne očekuje da će u Siriju biti poslate američke trupe i potvrdila oprezan stav Obame po tom pitanju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.