Rat u Siriji dostigao je kulminaciju, a nakon terorističkog napada u Ankari 17. februara u kome je život izgubilo 28 ljudi, Turska prijeti vojnom akcijom u Siriji, piše autor teksta, dopisnik s Bliskog istoka Patrick Cockburn.
Obama je u petak razgovarao sa Erdoganom sat i 20 minuta, pozivajući na uzdržanost. Američki predsjednik svjestan je sa kojom lakoćom SAD, ili bilo koja druga strana sila koja interveniše u Siriji, Iraku ili Avganistanu, mogu da budu uvučene u lokalne sukobe i rasprave, ocijenio je Cockburn.
“Turci i Saudijci uvijek pokušavaju da podstaknu SAD na kopnenu operaciju u Siriji, ali sami ne namjeravaju da pokrenu vojnu intervenciju velikih razmjera”, rekao je za Independent jedan bivši visoki diplomata na Bliskom istoku.
SAD su svjesne da bi eventualna vojna operacija Turske u Siriji bila prvenstveno usmjerena na sirijske Kurde i borce iz sastava Jedinica za zaštitu naroda (YPG) koji su bili najpouzdaniji saveznik SAD u borbi protiv ISIL-a.
Obama je tokom razgovora sa Erdoganom navodno rekao da YPG ne treba da koristi pobjede sirijske vojske na sjeveru zemlje, koje se odvijaju uz podršku ruskih vadušnih udara, da bi ostvarila svoje ciljeve i osvojila što više teritorije.
Međutim, upravo dok su dvojica državnika razgovarali, Demokratske snage Sirije, drugi naziv za YPG, zarobile su važnu bazu ISIL-a u Shadadiju, uz pomoć zračnih napada SAD.
Postoji i drugi razlog zbog koga SAD neće da odustanu od vojne alijanse sa sirijskim Kurdima, tvrdi Cockburn.
“Prije više od godinu Amerikanci su shvatili da Turci ne namjeravaju da zatvore svoju granicu sa Sirijom za pripadnike ISIL-a i druge teroriste sa svoje sjeverne, turske strane. Zbog toga su Amerikanci odlučili da je zatvore sa južne strane, uz pomoć sirijskih Kurda”, rekao je bivši diplomata. Kako navodi Independent, upravo taj plan je sada blizu realizacije.