Dnevnik “Tribuna” napominje da se u vezi sa tim pitanjem “predao” i sam premijer Hashim Thaçi, koji je dosad vršio pritisak da skupština izglasa odluku o osnivanju OSK.
Vlada Kosova je 4. marta usvojila i proslijedila parlamentu prijedlog o osnivanju OSK, sa zadatkom da se zaštiti teritorijalni integritet, uključujući i sjever Kosova. Prijedlogom vlade, postojeće Bezbjednosne snage Kosova bile bi transformisane u oružane snage.
Da bi taj prijedlog bio usvojen, prethodno bi se morale izvršiti izmjene u ustavu, za šta je potrebna dvotrećinska većina u kosovskom parlamentu sastavljenom od 120 poslanika, kao i dvije trećine glasova poslanika iz nealbanskih zajednica.
Thaçi je 2. aprila pozvao sve poslaničke grupe da podrže vladin prijedlog o osnivanju OSK, podsjećajući da je tome i Ustavni sud dao pozitivno mišljenje. Thaçi je tada najavio da bi u sastavu oružanih snaga bilo oko 5.000 aktivnih vojnika i oko 3.000 u rezervi.
“Tribuna” piše da sada više ne predstavljaju problem glasovi manjinskih zajednica, koje su zahtjevale da u parlamentu zadrže rezervisani broj mjesta, već činjenica da će za 10 dana skupština Kosova biti raspuštena.
Do tada je ostalo samo da se glasa o produžetku mandata Euleksa i osnivanju Specijalnog suda, navodi list.
Izvori “Tribune” su rekli da ni u vladi Kosova više niko ne planira da insistira na prijedlogu za osnivanje OSK, zato što prijedlog premijera o rezervisanim mjestima za Srbe i ostale manjine nema podršku albanskih stranaka.
“Obećanje premijera manjinskim strankama koje su sa njim u koaliciji, da će rezervisana mjesta imati u još jednom mandatu, nema podršku i zbog toga se u tom pravcu definitivno ne može ništa učiniti”, rekao je pouzdan izvor za “Tribunu”.
Insistiranje lidera LDK-a Isa Mustafe i Pokreta Samoopredjeljenje da više ne može biti rezervisnih mjesta za Srbe i ostale manjine, učinio nemogućim formiranje OSK, s obzirom da su manjine svoj glas uslovile zadržavanje dosad rezervisanih mjesta, piše “Tribuna”.