Koliko objava na društvenim mrežama imate? Koliko slika na Instagramu? U proseku, ako koristite Facebook više od pet godina, imate oko deset hiljada objava. Sa druge strane, prosečan Instagram korisnik ima oko 250 fotografija. Ako često uhvatite sebe i ljude iz vaše okoline u beskrajnom listanju objava prijatelja, niste jedini – stotine miliona ljudi svakog dana provede više od sat vremena ‘skrolujući’. A ono što vaši prijatelji, selebritiji i mediji objavljuju na ovim mrežama i te kako ima uticaj na vaš život, čak iako niste toga svesni.
Televizija i štampani mediji su godinama optuživani da promovišu nerealne standarde izgleda kroz kompjuterski obrađene fotografije poznatih ličnosti. Iako je mnogima jasno da niko tako ne izgleda u stvarnom životu, oko toga se stvorila čitava subkultura, a svaki magazin je imao svog Photoshop umetnika. Pojavom i velikom popularnošću društvenih mreža, ovi nerealni standardi su postali – nova norma.
Ružičasti filter
Ako vam termini Clarendon, Gingham, Lark, Reyes ništa ne znače, budite ipak sigurni da oni oblikuju veliki deo onoga što vidite na svom smartfonu ili računaru. Ovi Instagram filteri mogu dodati razne izglede vašim selfi fotkama. Ili slikama vašeg kućnog ljubimca. Imate i crno-beli efekat, prikladno nazvan Moon. Pa onda Lo-Fi, za izgled kao sa starog film foto aparata. I to je tek početak.
Poslednjih par godina se pojavilo i novo zanimanje – social photographer, tj. fotograf za društvene mreže. Svaki brend i kompanija koji drži do sebe, svaki sportista, svaki medij (a dosta medija postaje online-only, samo sa internet izdanjem), pa čak i ogroman broj političara, državnih službi i lokalnih institucija – imaju nalog na društvenim mrežama, te im je potrebno i adekvatno prezentovanje.
Bijeg u virtuelni život
Univerzitet Stanford je prošle godine sproveo istraživanje u kome je učestvovalo 227 žena starosti od 19 do 45 godina. Zaključak – čak 208 ispitanica je priznalo da upoređuju sebe sa objavama javnih ličnosti i prijateljica na društvenim mrežama, a više od polovine je reklo i da se oseća loše kada vidi objave o novoj garderobi ili šminki. Stručnjaci ovo nazivaju ‘one-aspect life’, objašnjavajući da mi i nesvesno procenjujemo druge, a vrednujemo sebe u odnosu na njihove objave. Na Univerzitetu Novog Južnog Velsa, od 160 ispitanika, 98 osto je navelo da se oseća loše kada vidi objave iz fitnes centara ili kozmetičkih salona.
Iako je većina korisnika potpuno svesna da gotovo svako na mrežama želi da prikaže sebe u najboljem svetlu, te da često objave nemaju veze sa stvarnim životom, naša podsvest nas čini nervoznima, a neki i otvoreno ‘zavide’ na boljem automobilu, novim patikama, skupom laptopu. Prisutan je i obrnuti fenomen ‘viška samopouzdanja’ – zato i vidite brdo fotografija novog (ili polovnog) automobila koji je neko kupio, stotine fotografija sa rođendana ili svadbi.
Instagram zbog Instagrama
(Ne)realan izgled koji se promoviše na društvenim mrežama najviše utiče na one koji te mreže najviše i koriste – mlade ljude. Mnogi istraživači smatraju i da ovakve objave mogu imati ‘kumulativni’ efekat na konzumente tih sadržaja, te da na kraju dovode do depresije i ozbiljnih psiholoških poremećaja.
Nema sumnje da selebriti ličnosti, influenseri, proizvođači garderobe, šminke, tehnološki brendovi – svi oni koriste društvene mreže kako bi se maksimalno promovisali, te stvorili auru ‘savršenstva’. Nemoguće je ne primetiti savršen izgled, ten, frizure, satove, automobile u beskrajnom nizu objava. Ako vam se to čini malo nerealnim, to je zbog toga što to i jeste! A razlog zašto niko tako ne izgleda u stvarnom životu je najčešće – obilna upotreba Photoshopa. Ili nekog drugog softvera. Naime, postoji (bukvalno) na hiljade aplikacija za obradu fotografija, dodavanje filtera i efekata, pa čak i za pravljenje umetničkih dela od vaše fotografije. Evo jednog primera – aplikacija YouCam Makeup koristi veštačku inteligenciju (Ai, artifficial intelligence) kako bi u realnom vremenu prepoznala vaše lice i ponudila vam novi način za šminkanje. Takođe, ova aplikacija može da vam pokaže i drugačiju boju kose i novu frizuru. Aplikacija može i da „uči“ tako da što je više koristite, rezultati koje daje su sve bolji (i realniji). Koliko je samo ova jedna aplikacija popularna, govori i to da je do sada preuzeta više od sto miliona puta.
Ne vjerujte svojim očima
Da sve ovo bude još neverovatnije, pobrinula se i nova generacija društvenih mreža, poput TikTok-a i Snapchata. Sve što važi za Instagram fotografije – ovde se penje na jednu stepenicu iznad, te dodaje i video zapise, i to u realnom vremenu. TikTok sve to kombinuje i sa popularnim muzičkim numerama, a o popularnosti dovoljno govori činjenica da i lokalne muzičke zvezde i zvezdice iz regije imaju i po nekoliko TikTok naloga, te da im on postaje glavno sredstvo za promociju novih pesama i muzičkih spotova.
Studija objavljena prošle godine kaže da većina tinejdžera kao posao iz snova navodi – YouTuber ili, kako oni vole da kažu – kreator onlajn sadržaja. Na drugom mestu je (gle čuda) muzičar ili muzička zvezda, a na trećem (vrlo izvesno) – astronaut!