Milan Radonjić, bivši načelnik beogradskog centra DB koji je optužen da je učestvovao u ubistvu Slavka Ćuruvije, izjavio je juče u Specijalnom sudu da je tačno da je tri dana prije ubistva 11. aprila 1999. dao nalog za praćenje vlasnika Dnevnog telegrafa, ali da sa ubistvom Ćuruvije nema nikakve veze.
“Osim činjenice da je Ćuruvija novinar, u to vrijeme ništa o njemu nisam znao. Postavljen sam za načelnika beogradskog DB 4. aprila. Moj zamjenik Stevan Nikčević uputio me je na izvještaj po kojem bi Ćuruvija trebalo da se sastane s nepoznatom osobom radi neke primopredaje i da postoji mogućnost da poslije toga otputuje u Crnu Goru”, ispričao je nekadašnji prvi čovjek beogradskog DB.
Tajna pratnja
“Objasnio mi je da njega „rade“ od 1998. godine i da je razlog za primjenu mjera prema njemu izvještavanje o događajima na Kosovu. Tada sam i saznao da se primjenom mjera došlo do podatka da je u februaru primio novac od osobe iz strane ambasade. Potpisao sam nalog za primenu mera tajne pratnje”, dodao je Radonjić.
Do dana ubistva, kako je naveo, nije bilo interesantnih podataka.
Trećeg dana, na dan ubistva, javljeno mi je dva puta da je uspostavio kontakt s vezom i da je došlo do primopredaje. Rekao sam: „Odlično, prestanite da radite objekat i pratite kontakt“ – ispričao je Radonjić zbog čega je nekoliko sati prije ubistva naredio operativcima DB da prestanu da prate Ćuruviju.
„Lice koje smo radili ubijeno je“
Tog 11. aprila bio sam kod kuće i ručao s porodicom kad mi je zazvonio telefon. Zvao me je dežurni načelnik, rekao je: „Lice koje smo radili ubijeno je“. Nešto me je presjeklo – rekao je Radonjić. On je objasnio da je služba DB poslije vijesti o ubistvu nastavila da sluša ljude s kojima je do tada bio u kontaktu, a među kojima je bio i novinar Aleksandar Tijanić, kako bi se eventualno došlo do motiva.
“Razgovori su se svodili uglavnom na kontakte s brojnim ženama, ljubomoru i novčana dugovanja”, rekao je Radonjić i zamolio porodicu Ćuruvija da prihvati njegovo izvinjenje zbog izrečenog.