Već su rezervirani čarter-letovi, a planira se čak i korištenje transportnih aviona njemačke vojske.
Bakir Dautbašić, šef Monitoring tima Ministarstva sigurnosti BiH za praćenje primjene bezviznog režima, rekao je da je prema podacima agencije EU za granice Frontexa u prvih šest mjeseci u Njemačkoj bilo oko tri hiljade “lažnih azilanata” iz BiH od kojih je jedan dio vjerovatno već deportovan nazad u BiH.
“Tačne podatke o broju deportiovanih nemamo, jer međunarodno pravo ne dozvoljava razmjenu informacija koje su osobe tražile azil. Srećom, kad govorimo o regiji, broj naših ljudi je najmanji, posebno u poređenju sa Makedonijom, zatim Srbijom i Kosovom, Albanijom… odakle na desetine hiljada “lažnih azilanata” odlaze u Njemačku”, naglasio je Dautbašić.
Napomenuo je kako samo BiH bilježi smanjenje tih brojeva i prema posljednjem izvještaju od ovog ljeta to smanjenje je iznosilo dva odsto.
BiH je na listi zemalja u kojoj su građani “sigurni od političkog progona i mučenja” pa samim tim nema niti uslova za sticanje azila i radi se uglavnom o ekonomskim, odnosno socijalnim useljenicima koji pokušavaju na brzinu zaraditi neki novac od socijalne pomoći. “Džeparac” za tražioce azila je smanjen na 140 evra mjesečno, a skraćena je i procedura obrade zahtjeva pa će se zahtjevi za tražioce iz BiH i Balkana obrađivati praktično u roku od sedam dana, a najviše u roku tri mjeseca.
Nova zakonska rješenja, između ostalog predviđaju brzo deportovanje odbijenih azilanata bez prethodnog najavljivanja, kako se oni, u međuvremenu, ne bi mogli sakriti od nadležnih organa. Ali, zakon predviđa i da oni koji dolaze sa Balkana mogu dobiti i legalne mogućnosti za pronalaženje posla, odnosno šansu za legalnu migraciju i rad.