Bošnjačko nacionalno vijeće traži od vlasti u Beogradu da smijene predsjednika suda u Novom Pazaru.
Ranije su od Skupštine tražili da poništi odluku o imenovanju sudaca u Osnovnom i Prekršajnom sudu u tom gradu, navodeći kako su tom odlukom Bošnjaci nacionalno diskriminirani.
Upozoravaju da će u suprotnom bojkotirati odluke tih sudova. U sudu kažu da Ustavom Srbije nije predviđena nacionalna struktura sudaca.
Traže poništenje oduke o imenovanju sudaca
Sa državnog fakulteta u Novom Pazaru nitko od studenata pravnih znanosti već šest godina nije primljen niti u jednu od pet pravosudnih institucija u gradu, prema saznanjima profesora Senada Ganića.
“Po informacijama koje ja imam, taj konkurs nije uopšte raspisivan u posljednjih šest godina. I sada može da se postavi naravno pitanje – zašto mi šest godina nismo imali niti jedan konkurs za neko novo zaposlenje?”, pita se Galić.
U Bošnjačkom nacionalnom vijeću tvrde da je riječ o sustavnoj diskriminaciji Bošnjaka.
Ističu da je posljednjom odlukom o imenovanju sudaca u Osnovnom i Prekršajnom sudu u Novom Pazaru imenovan samo jedan Bošnjak i traže od skupštine Srbije da je poništi.
Pozivaju se na Ustav Srbije, Zakon o sucima i Zakon o zaštiti nacionalnih manjina.
“Svi oni garantuju pravo manjina da budu adekvatno zastupljeni u državnim organima sa javim ovlašćenjima, a obavezuju državu da to uradi”, objašnjava Sulejman Ugljanin, predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća.
Kaže da Bošnjaci u Novom Pazaru i Tutinu čine blizu 80 posto stanovništva, a da u sudovima koji djeluju u ta dva grada radi gotovo 50 posto Bošnjaka sudaca. Očekuju poništenje odluke.
“Tu odluku smatramo neobavezujućom za Bošnjake u Srbiji. Konkretno, znači Bošnjačko nacionalno vijeće ima pravo da preduzima i mjere. Koje ćemo mjere poduzeti, vidjet ćemo”, kaže Ugljanin.
Na sudovima bez komentara
“Ni iz Osnovnog, ni iz Prekršajnog suda u Novom Pazaru ne žele komentarisati zahtjeve Bošnjačkog nacionalnog vijeća. Predsjednica Prekršajnog suda u pismenom odgovoru samo dodaje da Ustavom Srbije nije predviđena nacionalna struktura sudija u sudovima”, izvještava iz Novog Pazara reporter Al Jazeere Emir Skenderagić.
Suprotno tvrde u Sandžačkom odboru za zaštitu ljudskih prava. Kažu da stručnost treba biti na prvom mjestu, ali kako – prema ustavu – treba voditi računa o zastupljenosti nacionalnih manjina.
“Suštinsko pitanje je – ako nisu pripadnici bošnjačke zajednice zadovoljili kriterijum za prijem i izbor za sudiju, šta je sistem uradio da imaju ravnopravne uslove da bi zadovoljili kriterijume”, kaže Samiha Kačar iz Sandžačkog odbora za zaštitu ljudskih prava.
Dodaje da Novi Pazar uopće nema dovoljan broj sudaca u odnosu na broj stanovnika.
Istovremeno se, kaže, ovdje zapošljavaju kadrovi iz drugih gradova, dok pravnici iz Novog Pazara nemaju priliku za posao.