I pored zabrane kosovskih vlasti, direktor kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije, Marko Đurić, prisustvovao je otvaranju benzinske pumpe Naftne industrije Srbije u Sjevernoj Mitrovici.
Takođe su otvorena još dva NIS-ova maloprodajna objekata u Zvečanu i Zubinom Potoku. Zvanična Priština smatra da se radi o ilegalnom djelovanju Naftne industrije Srbije i o pokušaju ruskog uticaja na Kosovu i šire. Iz Ministarstva spoljnih poslova prethodno su za RSE potvrdili da je Đuriću odbijen zahtjev za posjetu Kosovu.
Marko Đurić je do pumpe u Sjevernoj Mitrovici stigao taksi vozilom. Od Policije Kosova nismo mogli da dobijemo odgovor na to kako je Marko Đurić i pored zabrane Ministarstva spoljnih poslova uspio da uđe na Kosovo. Ali, sigurno je da su o tome bili obavješteni s obzirom da su se u neposrednoj blizini pumpe nalazili pripadnici policije.
Đurić je međutim novinarima rekao da je bio prinuđen da se kreće kao premijer Isa Mustafa, alaudirajući na događaj kada je Mustafa ovog mjeseca posjetio sjever Kosova koristeći se alternativnim putevima zbog protesta lokalnog srpskog stanovništva.
“Ja sam prinuđen da se ovih dana po Kosovu i Metohiji krećem kao Isa Mustafa. Ne mislim da to na bilo koji način doprinosi normalizaciji odnosa. Ali ja sam slobodan čovek, Srbija je slobodna zemlja, i mi ovde znamo kako se čuvaju i baštine tekovine lične slobode. Tako da, čuvajući svoju slobodu kretanja, ja čuvam i trudim se i borim se za to da očuvak slobodu kretanja i slobodu građanskih i ličnih prava svih naših građana”, kazao je Đurić.
Đurić je okupljenima u Sjevernoj Mitrovici rekao i da će NIS pumpe prodavati “domaće gorivo”, i da je njihovo poslovanje legalno, jer se radi o “privrednim oraganizacijama koje su registrovane u oba sistema”.
“Ovo na neki način označava još jednu od lasta oživljavanja privrednog života, a posebno smo ponosni zato što brend Naftne industrije Srbije posle 17 godina možemo da vidimo praktično u punom sjaju na Kosovu i Metohiji“, kazao je Đurić.
Ministarka za dijalog u Vladi Kosova, Edita Tahiri, dan ranije je međutim saopštila da se radi o ilegalnom poslovanju NIS-a i da je o tome obavještena Evropska unija.
Ona je dodala da je kosovsko Ministarstvo trgovine i industrije potvrdilo da je kompanija “Nispetrol” ušla na teritoriju Kosova i uspostavila tri prodajne tačke bez prethodno dobijene licence od strane kosovskih institucija.
Državne institucije su takođe upozorene na opreznost, uzimajući u obzir informaciju da ova kompanija “donosi rusku naftu na Kosovo”.
“Trebamo biti maksimalno oprezni u spriječavanju uspostavljanja ruskog uticaja na Kosovu jer to može biti rizik po nacionalnu sigurnost naše države, i može predstavljati geostrateški rizik za Kosovo i region. Ovo pitanje treba da se tretira od naših državnih institucija u kontekstu rizičnih ambicija Rusije o mogućem geostrateškom uplitanju u cijelom regionu”, navela je Tahiri.
S obzirom da je Kosovo u četvrtak dobilo telefonski pozivni broj od Međunarodne telekomunikacijske unije, Tahiri nije htela da komentariše druge teme i događaje osim toga. Ni od Ministarstva trgovine i industrije RSE nije mogao da dobijemo komentar koji će biti slijedeći koraci s obzirom da, po riječima Tahirijeve, NIS nema licencu za poslovanje.