O novcu iz fonda će odlučivati EU, Srbija i Kosovo

Ponovo su na djelu različita tumačenja Beograda i Prištine o tome šta predviđa nedavno postignuti briselski sporazum o naplati carina na prijelazima Brnjak i Jarinje, prije svega o fondu u koji će se slivati novac od carinskih dažbina sa tih prijelaza na sjeveru Kosova.

Dopisnik Radija Slobodna Evropa iz Brisela Rikard Jozwiak pojašnjava šta je sporazumom predviđeno.

RSE: Da li je dio dogovora da će taj fond biti deo kosovskog budžeta, kao što kaže kosovski premijer?

Jozwiak: Tehnički gledano, to jeste dio kosovskog budžeta, ali taj novac se neće slivati u kosovski budžet tako da kosovska vlast može po svom nahođenju raspolagati tim novcem. Dakle, to što premijer Kosova kaže – i stoji i ne stoji, što je poslijedica te ambivalencije. Brisel, naime, namjerno ostavlja otvoren teren, tako da obije strane mogu lakše “prodati” sporazume svojoj javnosti. Međutim, gospodin Thaçi neće moće da samovoljno koristi taj novac i troši ga, recimo, na infrastrukturu i bolnice na jugu Kosova. Tim novcem niko neće smeti samostalno da raspolaže, a on ide direktno na sjever Kosova.

RSE: Da li će se novac u taj fond uplaćivati na isti broj računa predviđen za budžet Kosova?

Jozwiak: Ne, neće. To će biti različit bankovni račun.

RSE: Banka u kojoj će fond imati račun, je li to inostrana banka i gdje će ona biti?

Jozwiak: Evropska unija je ta koja će otvoriti račun i to na svoje ime, dakle, ni Priština ni Beograd neće moći samostalno da raspolažu novcem sa računa fonda, a račun neće biti otvoren u banci čiji su vlasnici bilo Kosovo bilo Srbija nego u inostranoj banci koja postoji i na Kosovu i u Srbiji, vjerovatno ili u njemačkoj ili u austrijskoj banci.

RSE: A ko će odlučivati na šta će se taj novac trošiti?

Jozwiak: O tome će odlučivati sve tri strane – EU, Srbija i Kosovo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.