Pod okriljem ove federacije obavljeno je 3.529 testova, od toga je 1.925 uzoraka uzeto od tenisera, a 1.604 od teniserki, prenose “Nezavisne“.
Noleta su testirali više od sedam puta tokom takmičenja i više do sedam puta van turnira, objavio je ITF, ne navodeći tačan broj. Isti slučaj je sa Rodžerom Federerom, Endijem Marijem, Ivanom Dodigom, Marinom Čilićem, Gaelom Monfisom, Fernandom Verdaskom, Stanislasom Vavrinkom i većinom vrhunskih tenisera, jer svi teniseri koji se nalaze među najboljih deset na svijetu testirani su sedam puta van takmičenja i najmanje četiri puta na turnirima.
Najbolji bh. teniser Damir Džumhur testiran je četiri do šest puta na turnirima, a poziv za doping kontrolu nije mu stizao kada nije bio na takmičenjima. Džumhur je jedini bh. predstavnik koji se našao na listi testiranih tenisera i teniserki koju je ITF objavio.
Viktor Troicki, koji se u julu vratio na teren poslije odrađene suspenzije zbog kršenja antidoping pravila, imao je između jednog i tri antidoping testiranja na turnirima i više od sedam van njih. Testiranja nije bio pošteđen ni Janko Tipsarević, koji je zbog povrede posljednji meč odigrao u oktobru 2013. On je više od sedam puta morao da se odazove ljudima u Antidoping agenciji kako bi obavio tražene testove. Španac Rafael Nadal, koji je dugo bio van terena, testiran je između četiri i šest puta na takmičenja i više od sedam van njih, baš kao i najbolja teniserka svijeta Serena Vilijams. Ana Ivanović je više od sedam puta išla na testiranja na takmičenjima i više od sedam puta van turnira, kao i Eženi Bušar, Kirsten Flipkens, Simona Halep…
ITF se sve biše bori da spriječi ili kazni korištenje dopinga u svom sportu, tako da i broj testiranja raste. Tako je, na primjer, 2008. godine urađeno 2.018 testova. Kod teniser 1.189, a kod teniserki 829.