Meštani Sirinićke župe nisu sigurni da će nove kosovske vlasti u potpunosti zaustaviti izgradnju mini hidroelektrana na reci Lepenac i naglašavaju da neće odustatajati od svojih zahteva za obustavu izgradnje, javlja Radio Kosovo 2, program na srpskom jeziku, a prenosi RTK2.
Dobrivoje Stevanović iz sela Donja Bitinja zahtev za obustavu gradnje mini hidroelektrane, sa potpisima sugrađana, juče je predao novom ministru za infrastrukturu i zaštitu životne sredine Kosova Ljumiru Abdidžkuu.
Radojica Mrđinac iz Štrpca je jako skeptičan kada je u pitanju odluka nove Vlade Kosova o privremenoj suspenziji radova na izgradnji mini hidroelektrana na čitavoj teritoriji Kosova.
“Sve cevi su i dalje tu, oni vuku te cevi, pripremaju se za nastavak”, kaže Mrđinac za Radio Kosovo 2 i dodaje da očekuju sastanak sa predstavnicima Ministarstva.
Građani srpske i albanske zajednice u opštini Štrpce zajednički protestuju zbog izgradnje MHE na reci Lepenac na lokaciji Obereke, jer strahuju da će ostati bez pijaće vode.
Zamenik ministra za infrastrukturu i zaštitu životne sredine Avni Zogiani naveo je u pisanoj izjavio za Radio Kosovo 2, da se prethodna Vlada nije pridržavala zakona, te da su u pojedinim slučajevima dozvole za izgradnju MHE izdate dvema različitim kompanijama za istu lokaciju.
“Tadašnje Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja izdalo je dve dozvole za izgradnju hidroelektrane u jednom delu rečnog korita na reci Lepenac, dvema različitim kompanijama. Dozvola je izdata kompaniji ‘2. juli’ iz Kačanika 2018. godine, dok je godinu dana ranije, 2017. bila izdata i dozvola kompaniji ‘Hidroforca’ iz Dečana”, navodi Zogiani.
Zogiani dodaje da postoje sumnje da izgradnja MHE šteti životnoj okolini, iako su takve procene trebale da se urade pre početka njihove gradnje.
Napominje da će novo Ministarstvo infrastrukture i zaštite životne sredine formirati stručne komisije koje će proceniti situaciju na terenu, napominjući da je dokumentacija oko izgradnji MHE konfuzna.
“Insistiraćemo na sveobuhvatnoj proceni situacije, jer jednostavno sumnjamo u nesprovođenje zakona”, kaže Zogiani i dodaje da su se meštani žalili da su izvođači radova premašili i ovlašćenja iz građevinskih dozvola.
Inače, MHE na lokalciji Obereke u Štrpcu gradi komapnija “Matkos grup”, koja je dozvolu dobila od opštine Štrpce, na čijem je čelu Bratislav Nikolić iz Srpske liste, navodi Radio Kosovo 2.
Skupština opštine Štrpce je dozvolu za igradnju MHE izdala još 2013. godine, pa je 2016. sa iste instance naloženo obustavljanje radova na neodređeno, nakon čega je kompanija “Matkos grup” ponovo dobila dozvolu za izgradnju MHE na reci Lepenac.
Nakon odluke nadležnog Ministarstva da privremeno obustavi radove na izgradnji MHE, kompanija “Matkos Group” je najavila je da će poslati Kosovo na londonsku arbitražu ukoliko nastavi da ometa energetska ulaganja.
Zamenik ministra Avni Zogiani rekao je da ovakva reakcija kompanije “Matkos Grup” samo pokazuje da nešto nije redu sa izgradnjom te MHE.
Besim Dobruna, stručnjak iz oblasti ekologije i bivši zvaničnik u Ministarstvu za zaštitu životne sredine, tvrdi da nijedna hidroelektrana na Kosovu nije izgrađena po Zakonu o zaštiti životne sredine, koji je stupio na snagu 2004. godine. On objašnjava da Zakon o vodama nalaže da se za svaku izgradnju hidroelektrane moraju dobiti dve dozvole: jedna za korišćenje vode, a druga je u vidu ugovora o koncesiji za korišćenje prirodnih resursa.
Napominje da su izgradnje MHE nelegalne, jer kompanije koje ih grade nemaju u svom valsništvu parcele na kojima se radovi izvode. Dobruna ocenjuje i da su mini hidrolektrane nepotrebne, jer su štetne po životnu sredinu a prozivode malu količinu električne energije.
Na teritoriji Kosova gradi se više od 20 mini hidroelektrana. Nova kosovska vlada prošle nedelje je odlučila da privremeno suspenduje izvođenje radova i zabrani izdavanje dozvola za izgradnju novih MHE.