Do sada je bila praksa da osoba koja pređe iz jedne zemlje evropske unije ona mora odmah ispitati zahtjev za azil.
Ako se izbjeglica kreče iz jedne zemlje evropske unije u drugu onda ga treća zemlja ima pravo vratiti na mjesto odakle je ušao.
Političari i birokrate ovo pravilo nazivaju “Dublin II”. Međutim, šta će se desiti ako se prema migrantima neljudski ponaša? Da li se on može prenijeti?
Evropski sud pravde u Luksemburgu je donio odluku povodom ovoga.
Odluka je donijeta kao odgovor nakon prijave koju je podnio jedan azilant iz Irana. On je 2007 godine ušao u Grčku nakon toga je otišao u Njemačku gdje živi njegova porodica.
Njemačke vlasti su navele da nisu odgovorni za njegovu prijavu azila, pozivajući se na pravilo Dublin II, vratili ga u Grčkoj gdje je jedno vrijeme proveo u zatvoru a zatim je živio na ulici mjesecima.
Evropski sud je odbacio ovo pravilo evropske unije. Ako se prema nekom azilantu postupa neljudski i loše u zemlji evropske unije onda je zemlje koja ga želi pretjerati dužna pregledati njegov zahtjev za azil.
Rasprave o pravilu Dublin II se odnose na način na koji će se tretirati azilanti u cjelini.
Zemlje Južne Evrope se najviše žale jer su oni zemlje u kojima najviše ulaze emigranti, pogotovo preko Mediterana.
Dok zemlje na sjeveru uključujući i Njemačku čuvaju Dublin II pravilo.
Ministar unutrašnjih poslova Njemačke Hans-Peter Fridrich je izjavio da Njemačka ima mnogo više izbjeglice nego bilo koja mediteranska zemlja. Ali Hans kaže da su žalbe zemalja juga Evrope opravdane.
Ministar optužuje zemlje juga Evrope jer nisu implementirali funkcionalan sistem za rješavanje problema azilanata.
Harms kaže da je potreban zajednički standard svih 28 članica oko politike azila. Dablinski proces se mora zamjeniti sistemom nacionalnih kvota za raspodjelu migranata.
Karl Kopp iz grupe za prava migranata “Pro Asyl” koji je podržao pitanje iranskog azilanata je izjavio da su pobjednici nad Dablinskim procesom nakon odluke evropskog suda pravde.
Dodaje da su zemlje evropske unije krivac za mnoge situacije ozbiljnog nasilja i kršenja ljudskih prava protiv onih koje traže azil.
Njemačka i ostale pristalice Dublina II neće biti u stanju da dugo održe ovaj sistem.
“Njemačka će morati da prihvati mnogo više izbjeglica i neće biti u stanju da ih deportuje kao što je radila do sada”, jer im neće dozvoliti sud.