Svijet postaje sve toplije mjesto – tokom 2012. godine nivo ugljen-dioksida u vazduhu je porastao, nivo mora je rekordno visok, a led na Arktiku istorijski nizak – objavljeno je u najnovijem izvještaju američke Nacionalne uprave za okeane i atmosferu.
Naučnici koji proučavaju ove ekološke promjene počeli su da rade u novoj laboratoriji – avionu “galfstrim B”, koji je prilagođen naučnim potrebama.
Pomoću novog aviona naučnici ispituju visoke atmosferske slojeve i obavljaju studije na globalnom nivou.
Leteća laboratorija nazvana je “Hajper”, što je na engleskom skraćenica od: “Vazdušna platforma za obavljanje složenih ekoloških istraživanja pomoću instrumenata”.
Avion može da dostigne 16 hiljada metara visine i ima dovoljno goriva da leti 11 hiljada kilometara.
U letećoj laboratoriji naučnici posmatraju oluje uživo iznad oblaka, što im omogućava da, kružeći oko planete, zabilježe hemijske reakcije u atmosferi.
Među brojnim meteorološkim instrumentima tu su i dropsonde, pamučne tube ojačane epoksidnom smolom, koje su smještene unutar strujnog kola, odakle se ispuštaju iz aviona da bi mjerile atmosferski pritisak, temperaturu, vlažnost vazduha i brzinu vjetra.
Dok sonde padaju, one mjere parametre. To je neka vrsta telemetra, slično onome kako mobilni telefon komunicira sa glavnim centrom, s tim što sonde umjesto toga komuniciraju sa avionom.
Podaci sakupljeni pomoću ovog projekta, vrijednog 81,5 miliona dolara, mogu da pomognu pri predviđanju kretanja uragana i za kreiranje modela drugih vremenskih nepogoda – navode agencije.