Spor Kine i Japana zbog grupe ostrva u Istočnom kineskom moru, a u koji se uključile i SAD kad su poslale svoje letjelice u vazdušni prostor iznad njih, uprkos tome što ga je zvanični Peking nedavno proglasio svojom zonom odbrane, mogao bi da preraste u sukob neviđenih razmjera, upozorava američki Njujork tajms.
Kriju stvarne interese
To je istakao i Vuk Jeremić, bivši predsjednik Generalne skupštine UN, koji je na Tviteru objavio da će 2014. strateški položaj spornih ostrva biti nebitan koliko je 1914. bio nevažan položaj Sarajeva.
Jeremić je pored komentara, kojim podsjeća na povod izbijanja Prvog svjetskog rata, postavio i link s tekstom američkog lista u kojem se navodi da konflikt na Istoku zbog gomile kamenja u moru kao da vraća čitav svijet u period Hladnog rata. U isto vrijeme, Njujork tajms navodi da se iza poteza SAD, kojim se miješaju u konflikt Japana i Kine, krije njihova težnja da zaustave rast kineskog uticaja na Pacifiku.
– Kako Kina postaje sve odlučnija da preuzme kontrolu nad teritorijom koja je nekad bila važna samo ribarima, tako američki saveznici snabdijevaju taj region vojnim sredstvima, čime nekada besmisleni spor pretvaraju u borbu za prevlast – piše Njujork tajms.
U strahu Južna Koreja
On navodi da je u konflikt uključena i Južna Koreja, koja je iz straha od jačanja Kine počela da gradi novu mornaričku bazu za 20 ratnih brodova, ali i podmornice, ističući da time samo želi da zaštiti svoje vitalne trgovinske trase za brodove. Slično tome, i Japan osnažuje svoj uticaj, pa planira da do 2016. izgradi novu vojnu bazu na ostrvima koje zove Senkaku, dok ih Kina naziva Djaoju.
Sad hoće da riješe problem
Potpredsjednik SAD Džo Bajden istakao je da oni samo pokušavaju da riješe problem ostrva, što izaziva negodovanje Kine.
– Ako Amerika stvarno želi da smanji napetost u regiji, prvo mora prestati da bude popustljiva prema Tokiju, koji balansira prema ratu – piše Čajna dejli.
Sukob koji traje više od vijeka
– Kina i Tajvan tvrde da su ostrva bila u vlasti Kine još od 1534.
– Japan je preuzeo kontrolu nad njima u ratu od 1894. do 1895.
– Spor se zahuktao kad su 1968. tamo otkrivene naftne rezerve
– Nakon Drugog svjetskog rata njih su do 1971. kontrolisale SAD, a onda ih predale Japanu.