Većina stanovnika Njemačke i oko polovine stanovnika Velike Britanije i Francuske negativno se odnose prema perspektivi ulaska Moldavije, Gruzije i Ukrajine u Evropsku uniju, svjedoče podaci ankete koju je sprovela agencija ICM Research.
Gruzija, Ukrajina i Moldavija su 27. juna potpisale sporazume o pridruživanju EU, čiji dio čine sporazumi o zoni slobodne trgovine. Gruzija i Moldavija su ova dokumenta već ratifikovale; sve tri zemlje sprovode reforme kako bi ispunjavale zahtjeve koje Evropska unija postavlja onima koji žele da postanu članovi EU.
Anketa koja je sprovedena u tri vodeće evropske zemlje – Njemačkoj, Francuskoj i Velikoj Britaniji pokazuje da stanovnici ovih zemalja uglavnom sumnjaju u potrebu za prijemom u EU Gruzije, Moldavije i Ukrajine. Njemci su najrezervisaniji po pitanju širenja EU. Na pitanje: „Da li podržavate ili ne primanje novih članova kao što su Gruzija, Ukrajina i Moldavija u sastav EU?“ – „podržavam“ je rekao samo oko 1% ispitanika. Još 21% je odgovorio „uglavnom podržavam“, a 71% ispitanika je odgovorio negativno.
Rezultati anketiranja stanovnika Francuske i Velike Britanije su pokazali da je broj optimistički raspoloženih u vezi s pitanjem širenja Evropske unije veći: u obe zemlje se „za“ izjasnilo oko 38% ispitanika. Međutim, još više ispitanika – 47% Francuza i 45% stanovnika Velike Britanije, nije podržalo perspektivu evrointregracije bivših sovjetskih republika. Izvjestan broj Evropljana još nema određeni stav: u Njemačkoj se za „teško mi je da kažem“ izjasnilo oko 6% ispitanika, u Fancuskoj – 15%, a u Velikoj Britaniji – 17%.