U prva tri mjeseca u ovoj godini u Njemačkoj su opale investicije, uvoz, izvoz i potrošnja državnog sektora, a povećana je samo lična potrošnja.
Poboljšano povjerenje potrošača u Njemačkoj spasila je najveću evropsku ekonomiju od recesije, poništivši posustali izvoz i pad investicija, pokazali su najnoviji podaci.
Prema podacima njemačkog zavoda za statistiku Destatis, njemački bruto društveni proizvod (BDP) je u prvom tromjesečju zabilježio anemičan rast od 0,1 posto, pri čemu je u pozitivnom području bila samo lična potrošnja. Na godišnjem nivou ekonomija je smanjena za 1,4 posto.
Time je potvrđena preliminarna Destatisova projekcija objavljena početkom mjeseca, a pokazuje da je njemačka ekonomija uspješno izbjegla recesiju nakon oštrog pada aktivnosti od 0,7 posto u zadnjem tromjesečju 2012. godine.
Posmatrano prema sastavnim dijelovima BDP-a, pozitivna je bila samo lična potrošnja u Njemačkoj, a povećana je 0,8 posto u prva tri mjeseca ove godine.
S druge strane, potrošnja državnog sektora pala je za 0,1 posto, investicije su pale za 2,3 posto, uvoz je smanjen 2,1 posto, a izvoz za 1,8 posto, izračunali su statističari. U Destatisu su neočekivano slab početak godine pripisali prije svega “izuzetno hladnoj zimi”.
Stručnjaci i ekonomisti prognoziraju da će ekonomska aktivnost dobiti na zamahu u drugoj polovini godine.
Ključni izvještaj o povjerenju potrošača pokazao je da njemačka domaćinstva ne dozvoljavaju da im raširena recesija širom evrozone pokvari optimizam. Tako je indeks povjerenja potrošača, koji izrađuje institut GfK, za jun poboljšan na 6,5 poena, nasuprot majskog, koji je iznosio 6,2 poena.
GfK takav rezultat pripisuje “povoljnom i stabilnom okviru u Njemačkoj”.
“Visok nivo zaposlenosti, povoljni sporazumi o platama i usporavanje inflacije podržavaju optimizam”, kaže se u izvještaju.
Očekivanja u vezi s ekonomijom i platom su povećana, a spremnost potrošača na potrošnju “impresivno se drži na ionako visokom nivou”, navodi se u izvještaju GfK-a.
Indeks povjerenja potrošača zasnovan je na anketi provedenoj na 2.000 domaćinstava, koja su odgovarala na pitanja kakva su njihova očekivanja u vezi s platama i ekonomijom u celini u idućim mjesecima, te o njihovoj spremnosti za potrošnju.
“U 2013. Njemačka će se za rast uveliko morati da se oslanja na domaću potražnju”, kazao je ekonomista Berenberg Banke Kristijan Šulc.
On je upozorio da su prognoze za izvoz ostale slabe uprkos naznakama stabilizacije u evrozoni, budući da konkurencija iz Japana i privremene slabosti u Kini i SAD-u prigušuju prognoze.