Svojom knjigom „Soldat – kao vojni policajac na Kosovu“, njemački vojni policajac Hans Ragnic uznemirio je javnost i političare u Njemačkoj i EU.
Ragnic je, naime, u knjizi otkrio dvanaest godina dugo čuvanu američku i njemačku tajnu o specijalnom zatvoru CIA za Srbe i Albance na Kosovu tokom 2001. godine.
– U selu Dubrava napravljen je logor za zarobljenike. Američki vojnici, koji su primjenjivali sopstvenu politiku hapšenja, su zarobljene Srbe i Albance dopremali helikopterima u logor u selu Dubrava.
Kao čuvare obučili su Njemce, Grke i Italijane. U selu Dubrava, u tadašnjem italijanskom sektoru, 22 pripadnika vojne policije Bundesvera bili su stacionirani kao čuvari u improvizovanom logoru, koji je bio utemeljen na sumnjivim pravnim osnovama.
Bila je to prva misija njemačkih vojnika u zarobljeničkom logoru pod ekstremnim uslovima poslije Drugog svjetskog rata. Najgore je što su hapsili na osnovu labavih kriterijuma, koji nisu u skladu sa međunarodnim normama – piše Hans Ragnic.
Krajem maja 2001. godine u tom logoru Amerikanci su doveli 64 zarobljenika, koji su obučeni u narandžaste kombinezone, kakve imaju zatvorenici i osuđenici u zatvorima CIA u Poljskoj i u logoru Gvantanamo.
Za gradnju i funkcionisanje logora u Dubravi bio je odgovoran KFOR, a vodio ga je jedan britanski oficir. Pored starog zatvorskog kompleksa, koji je prije toga pripadao Srbima, pripadnici KFOR-a su podigli improvizovani logor sa desetak velikih šatora.
Ragnic svjedoči da su Amerikanci nadgledali gradnju logora i obučavali tamničare. Sa specijalno napravljene male drvene kule nadgledali su ih Britanci sa oružjem.
Čitava oblast je bila osigurana sa tri metra visokom bodljikavom žicom, oko koje su se kretale patrole sa psima.
Skrivana istina
Bijela kuća i CIA su deceniju skrivale informaciju o tajnom logoru u selu Dubrava. „Štern“ danas otkriva da su njemačko Ministarstvo odbrane i Ministarstvo spoljnih poslova bili upoznati sa uputstvima po kojima je djelovao KFOR i američki kontingent, ali pune informacije o događajima u logoru Dubrava nisu dospijele do zvaničnog Berlina. Uvid u čitavu situaciju navodno nije imao ni sam Bundestag.
Njemački nedjeljnik „Štern“ je rekonstruisao Ragnicov prikaz događaja u Dubravi i utvrdio da je logor za Srbe i Albance postojao u selu Dubrava, u okviru nekadašnjeg državnog zatvora Srbije. Među zatvorenicima je bilo civila, starijih muškaraca, koji nisu dobili ni dokument o razlozima hapšenja. Većina zatvorenika iz Dubrave, prema svjedočenju Hansa Ragnica njih oko 50, su helikopterima 3. juna 2001. godine premješteni u američki zatvor u bazi „Bondstil“.
Pisac knjige o tajnom logoru Hans Ragnic navodi da je u ovom zatvoru bila ugrožena i sigurnost njemačkih vojnika u Dubravi.
– Oni su se svakodnevno licem u lice susretali sa zatvorenicima, ali nisu smijeli da nose oružje, da ono ne bi palo u njihove ruke. Njemački vojnici su sve vrijeme strahovali da ne završe kao taoci u slučaju pokušaja bjekstva ili pobune zatvorenika. Da je do toga došlo, izvještaji bi se pojavili u štampi već tada, što bi bio skandal, ne samo za političare, nego i za Bundesver – navodi autor.
U Ministarstvu odbrane Njemačke se danas pravdaju time da tada, dveij godine poslije dolaska stranih trupa na Kosovo, nije postojao čvrst pravni sistem za postupanje sa zatvorenicima i o tome kome bi trebalo da budu predati.