Njemački parlamentarci poručili: Dejtonski ustav paralizuje razvoj Bosne i Hercegovine


U Beogradu je održana konferenciji pod nazivom “Učvrstiti Evropsku ideju na zapadnom Balkanu” u organizaciji Friedrich Ebert fondacije i beogradskog Fonda za političku izuzetnost, na kojoj je pored ostaloga prezentovan i istoimeni politički dokument parlamentarne grupe SPD iz njemačkog Bundestaga.

Njemački parlamentarci poručili su bh. političarima da iskoriste novi pristup Evropske unije i da intenziviraju pregovore o ulasku u Evropsku uniju. Oni su dodali i da se što prije moraju otvoriti poglavlja koja se odnose na vladavinu prava i finansijsku kontrolu, a isto važi i za Srbiju kada je riječ o poglavlju 35. u vezi odnosa s Kosovom. 

Oni ističu i kako Evropska unija mora oživjeti proces pristupanja EU s pojedinačnim zemljama regije i da se u tom kontekstu moraju poslati jasni politički signali, a to može biti urađeno otvaranjem ključnih poglavlja s onim zemljama koje već vode pregovore o ulasku u EU. 

Parlamentarci zaključuju i da se regija generalno suočava s teškim preprekama koje se odnose na pronalaženje pragmatičnih rješenja. Oni podsjećaju na spor Makedonije i Grčke te odnose Srbije i Kosova. Što se tiče konkretno BiH parlamentarci zaključuju da “dejtonski Ustav BiH paralizuje daljnji razvoj u Bosni i Herecgovini”. Oni dodaju i da pet članica EU još uvijek nisu priznale Kosovo.

Posebno važnim smatraju regionalnu političku saradnju, a od vlada i parlamenata u regiji očekuju jačanje odnosa unutar regije. Njemački parlamentarci dali su i snažnu podršku reformama na ovim prostorima ističući kako je potrebno podržati reformski orijentisane snage u državama zapadnog Balkana. 

“To bi moglo biti učinjeno preko iskusnih timova konsultanata koji nude pomoć i podršku u određenim situacijama”, stoji u analizi. 

Oni ističu i da je u slučaju Bosne i Hercegovine potrebno uključiti i ostale članice Evropske unije kako bi se ostvarili privredni i društveni prioriteti. Posebno važnim smatraju borbu protiv korupcije, te poručuju kako žele vidjeti jači rad nacionalnih agencija za borbu protiv korupcije i intenziviranje saradnje sa evropskom agencijom OLAF. 

“Napredak u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala mora biti registrovan i prije formalnog početka pregovora o pristupanju”, piše u analizi. 

Privredni razvoj treba služiti potrebama naroda

Smatraju i da zemlje zapadnog Balkana moraju biti bolje povezane među sobom, ali i s EU. Ključ ovoga je cestovni, željeznički i zračni saobraćaj kao i plovni putevi i opskrba energijom što je sve zajedno zadaća zemljama zapadnog Balkana i EU. 

“Odgovarajući modeli finansiranja moraju biti razvijeni u saradnji s EU, međunarodnim finansijskim institucijama i donatorima”, navode parlamentarci. 

Posebno važno je promicanje ulaganja i to u smislu olakšavanja ovog procesa. Oni upozoravaju kako se ova regija sastoji od malog tržišta za koje je veća saradnja egzistencijalno značajna. Iz toga razloga smatraju kako Vijeće za regionalnu saradnju i CEFTA moraju biti ojačani.

Potrebno je također raditi i na promicanju inovacija, odnosno na poboljšanju regionalne saradnje u području obrazovanja i nauke. Savjetuju i da se pruži dovoljna pažnja malim i srednjim preduzećima.

“Privredni razvoj treba služiti potrebama naroda. Treba promicati regionalnu saradnju i na nivou zaposlenika s ciljem jačanja socijalnog partnerstva. Uprkos planiranim infrastrukturnim projektima budžetska sredstva EU trebaju i dalje biti na raspolaganju za projekte koji promiču socijalnu koheziju i razvoj lokalne infrastrukture”, piše u analizi. 

Jednim od ključnih uvjeta napretka ovog dijela Evrope smatra se i uspostavljanje kvalificirane radne snage. Njemački parlamentarci podsjećaju da je za modernu ekonomiju potrebno osposobiti ljude i pružiti šansu mladima u matičnim zemljama. On dodaju i da Njemački “dual trening” možda može poslužiti kao model u ovakvim slučajevima. 

“Evropska unija također je pozvana da proširi svoju inicijativu u borbi protiv nezaposlenosti mladih na ovim prostorima. Studentima su ponuđene stipendija, ali i onima koji ne studiraju treba pružiti šansu da steknu strukovno obrazovanje unutar EU”, stav je njemačkih parlamentaraca. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.