Kafier je istakao potrebu Kosova da bude primljeno u Europol i Interpol.
Dvojica ministara su na konferenciji za novinare nakon sastanka izjavila da je potrebna intenzivnija saradnja po pitanju migracione krize, vizne liberlizacije i borbe protiv organizovanog kriminala. Prošle godine tokom velikog migrantskog talasa sa Kosova, Njemačka je imala veliku podršku Prištine u reintegraciji građana koji su vraćeni, a saradnja po ovom pitanju biće nastavljena, rekao je Kafier koji je podržao prijem Kosova u Interpol i Europol.
“Drugo važno pitanje za Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova je unutrašnja bezbjednost i za to je potrebno učlanjenje u Interpol i Europol, što mi pozdravljamo. To naravno stvara međudržavne mehanizme za borbu protiv kriminalnih i negativnih fenomena”, rekao je Kafier.
Hyseni poručuje da je Njemačka ključni partner Kosova, zahvalivši se na podršci oko podizanja profesionalnih kapaciteta kosovske policije i na prijemu velikog broja tražilaca azila građana sa Kosova. Pored migratske, tema sastanka bila je i liberalizacija viznog režima.
“Kosovo je ispunilo sve uslove za bezvizni režim, ali sa žaljenjem moram da kažem, možda će zvučati malo ironično, građani Kosova iako su najviše proevropski orjentisani, imaju pravo da putuju bez viza samo ka istoku, Istanbulu ali ne i prema Evropi. Ova situacija je paradoksalna i ona se mora promjeniti”, kazao je Hyseni.
Njemački ministar tvrdi da liberalizacija viznog režima ne zavisi samo od Njemačke, već od svih evropskih država, članica EU.
“Što se tiče vizne liberalizacije može se reći da pratimo napredak koji ste postigli na Kosovu. Sa druge strane, liberalizacija viznog režima je odluka koja ne zavisi samo od Njemačke, već od svih zemalja članica”.
Na pitanje novinara šta je Kosovo uradilo protiv nasilnog ekstremizma i radikalizma, ministar Hyseni podsjeća da je Kosovo poznato kao zemlja koja je mnogo uradila na tom planu.
“Pre godinu i po dana Kosovo je bilo među zemljama iz koje je veliki broj građana otišao da se bori na strana ratišta, ali je za jako kratko vrijeme mjerama i akcijama koje smo preduzeli kao država uspijeli da evo već devet mjeseci na Kosovu nije zabilježen ni jedan slučaj odlaska u Siriju da se bore za takozvanu Islamsku državu”, rekao je Hiseni.
Ministar unutrašnjih poslova Skender Hyseni, na konferenciji za novinare je rekao da kosovska policija nastavlja istragu na identifikaciji lica koja su molotovljevim koktelom gađala zgradu Skupštine Kosova i da očekuje da uskoro uslijede hapšenja.