Pravo na azil je u službi zaštite ljudi koje progoni politika u njihovoj zemlji. Međutim, za Balkance to nije razlog što traže azil u različitim zemljama Evropske Unije, prenosi “Albinfo”.
Veliki priliv azilanata sa Balkana, koji su uglavnom ekonomske izbjeglice, je natjerao nadležne institucije u Njemačkoj da razmišljaju o pooštravanju uslova da bi neko dobio pravo na azil.
Ministarka za integraciju Bilkay Oney je u izjavi za “Stuttgarter Nachrichten” naglasila da se trebaju promijeniti pravila o prihvatanju azilanata sa Balkana.
“Lično smatram da bi bilo u redu da uradimo promjene pravila koje određuju koje bi zemlje trebalo smatrati “sigurnim zemljama” što se tiče porijekla azilanata”.
Pravo na azil služi da zaštiti osobe koje progoni politika u njihovoj zemlji. Međutim, ovo nije razlog prijave za azil državljana svih balkanskih zemalja, navode u Federalnom Uredu za Migracije.
Probleme, uz pomoć evropskih institucija treba riješavati na mjestu događaja, naglasila je ministarka.
Njemačka Savezna Vlada ima za cilj da ograniči pristup azilantima sa Balkana i da ubrza postupak azila. Prema nacrtu projekta Ministarstva Unutrašnjih Poslova Njemačke, zemlje kao što su Albanija, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Crna Gora i Srbija se u budućnosti moraju kategorizovati kao sigurne zemlje. Ovo podrazumijeva da građani ove zemlje ne mogu tvrditi da su politički gonjeni tako da neče imati nit minimalnih šansi za dobijanje azila u Njemačkoj.
Na sličan način je i Švicarska riješila svoje probleme sa azilantima sa Balkana, tako što je zemlje sa ovog poluostrva stavila u red sigurnih zemalja, na taj način je smanjila broj azilanata.