S obzirom na stav Njemačke ambasade, prijedlog predsjednika Kosova, Hashima Thaçija, za transformaciju KBS-a u Vojsku, rizikuje odnos Kosova sa NATO-om, prenosi Klan Kosova.
Inicijativa Hashima Thaçija za transformaciju uloge Kosovskih bezbjednosnih snaga predstavlja problem za Njemačku, a činjenica da predsjednik Kosova nije konsultovao međunarodne partnere za svoj prijedlog razočarala je predstavnike ambasade ove zemlje na Kosovu.
Nacrt zakona je pokrenut kako bi se KBS opremile oružjem i promjenile ulogu u vojsku i mogao bi čak da ugrozi odnose Kosova sa glavnim vojnim partnerom – NATO-om – navodi se u odgovorima Njemačke ambasade na Kosovu za Klan Kosova.
“Razočarani smo što se o prijedlogu nije unapred diskutovalo sa partnerima Kosova u NATO-u i drugim relevantnim akterima. Mi smo zabrinuti, jer ovaj prijedlog ugrožava saradnju Kosova sa NATO-om i stopira dijalog i normalizaciju,” saopšteno je iz ambasade za Klan Kosova, a u ime ambasadorke Angele Vits.
Predsjedniku Kosova je Ustavom garantovana mogućnost za prijedlog zakonodavne inicijative, ali, kako smatraju iz ambasade, ovaj Ustav bi morao da se uzme u obzir i kada je u pitanju eventualna transformacija KBS-a u vojsku.
“Definicija i mandat i struktura Kosovskih bezbjednosnih snaga nezavisne su odluke Kosova. Međutim, svaka transformacija treba da se izvrši u skladu sa Ustavom i kroz transparentan politički proces koji bi podrazumijevao uključivanje svih strana.”
Njemačka ambasada ukazuje na to da će, s obzirom na stav NATO-a, koji je izneo generalni sekretar, Jens Stoltenberg, Alijansa obustaviti pomoć za KBS, ukoliko se promjene sprovedu samo u skladu sa zakonom, a ne Ustavom.
“Donosioci odluka treba da uzmu u obzir upozorenja NATO-a – da će NATO morati da revidira svoj nivo predanosti, naročito u pogledu pitanja izgradnje kapaciteta, ukoliko se, trenutno predloženi zakon – usvoji” – stav je Njemačke o Thaçijevoj inicijativi, u vezi sa kojom je predsjednik u više navrata izjavio da nije pristrasan, dok stalna kritika od strane međunarodne zajednice dobija i novu dimenziju.
Za jednu državu blagostanja, kao što je Njemačka, neophodne su reforme u drugim oblastima na Kosovu. Stoga, kako smatraju iz njemačke ambasade, pitanje kao što je ovo, u vezi sa promjenom misije KBS-a, skreće pažnju sa drugih veoma važnih problema.
“Mi snažno podržavamo nezavisno i suvereno Kosovo, sve vrijeme. Međutim, žalimo što je polarizujuće pitanje, poput ovog, odvratilo od hitnih reformi, kao što su sistem zdravstvenog osiguranja i obezbjeđivanje bolje socijalne zaštite za građane.”
Dok se polarizacija nastavlja, Thaçi više od dvije nedjelje sprovodi neophodne korake u kosovskim institucijama.
Nakon dostavljanja nacrta zakona Predsjedniku Parlamenta, u skladu sa procedurama, poslat je i Vladi, koja je ga je zatim poslala ministarstvima – Ministarstvu Kosovskih bezbjednosnih snaga, finansija i Ministarstvu za evropske integracije.
Mišljenja ova tri odjeljenja Vlade poslata su Premijeru, koji će, nakon potrebnog vremena – ne više do jednog mjeseca od dana prijema nacrta zakona – odrediti datum kada će nacrt zakona biti proslijeđen poslanicima na glasanje.