Njemačka je počela sa protjerivanjem tražitelja azila koji dolaze iz balkanskih država, a pritom ne ispunjavaju uvjete za azil. U Bambergu i Manchingu stotine njih, u posebno formiranim kampovima, čekaju deportaciju.
Sve se odvija po hitnom postupku. Na ulicama Bamberga građani već sedmicama protestiraju protiv rasizma i ksenofobije. U raciji prije nekoliko dana, policija je zaplijenila veću količinu oružja i privela mladiće koji su, navodno, planirali napad na izbjeglice. Drugi protestni skup zato je otkazan.
“Hvala Bogu, desničari su otkazali demonstracije, jer je većina u zatvoru, gdje im je i mjesto“, ističe stanovnica Bamberga Marietta Eder.
Među okupljenim demonstrantima je i Florim Gashi, nekad izbjeglica s Kosova, a danas njemački državljanin koji pomaže ljudima s Balkana, koliko može.
“Ljudi s Balkana 99 posto nemaju šanse da ostanu u Njemačkoj. Žao mi je zbog toga, ali Njemačka se otvorila za izbjeglice s ratnih područja“, govori on.
Slijepa ulica
Novinarka Al Jazeere Nadina Maličbegović iz Bamberga javlja:
“Ovo je jedan od ukupno dva kampa u Njemačkoj u kojem borave tražioci azila s područja Balkana. Još od trenutka kada stignu ovamo, znaju da duže od šest sedmica ne mogu ostati.“
Šahman Zahirović iz Bosne i Hercegovine govori kako je Bamberg „zadnja stanica, slijepa ulica tražilaca“.
“Ko god dođe tu, može odavde samo kući da ide“, dodaje.
On do 8. novembra mora napustiti Njemačku, u protivnom – uslijedit će protjerivanje. U to niko ne sumnja, jer su brojne porodice, nakon davanja zvanične izjave o razlozima dolaska u Njemačku, iz kampa već deportirane.
“Ja sam prodao svoj kombi koji je hranio moju porodicu, da izvadim karte da dođem tu. Ja sad odlazim kući, a nigdje ništa nemam“, govori Zahirović.
Makedonac Mesut Kopčalkov ističe kako se „99 posto nikome ne prihvata izjava, dođe negativ“.
“Kad dođe negativ, mora da se potpiše. Ako ne dođe, policija te uzme i na silu te nosi. Ako potpišeš, daje ti pasoš na ruke dobrovoljno da ideš kući i tako“, objašnjava on.
Povratak na Balkan
Vahid Bošnjak iz BiH kaže kako neće čekati protjerivanje.
“Neću ja čekat’ protjerivanje, ja u četvrtak uzimam ženu i djecu i idem kući.“
U kampu je trenutno 650 osoba. Mogu se kretati, uz odobrenje policije. Pasoš im je privremeno oduzet. Žale se na loše uvjete. Mislili su da će u Njemačkoj pronaći posao, ali ništa.
“Ništa, kad se vratim kući u Šeriće – poljoprivreda, posao koji sam radio i to je to“, ističe Bošnjak.
Sagovornici Al Jazeere u ovom su kampu proveli mjesec, dok su u Njemačkoj, uglavnom, ne više od pola godine. Snovi o obećanoj zemlji ovdje su se srušili. No i za njih život ide dalje, ali na brdovitom Balkanu.