“Njemačka nekadašnja svjetska prvakinja u izvozu još uvijek blista zbog trgovačlkog suficita, njena roba je tražena širom svijeta. Njen gospodarski rast je stabilan, a tržište rada robusno. Ministar finansija se veseli visokim prihodima od poreza, a na vidiku je konačno i uravnoteženiji proračun”, stoji na početku analize Deutsche Wellea o tome koliko je zapravo Njemačka profitirala od krize.
Tako se naglašava da se u Njemačkoj puno ne osjeća kriza eura, a neki čak Njemačku vide kao pobjednika krize koji profitira na problemima drugih zemalja. No, koliko je u tomu ima istine?
“Slabost eura pojeftinila je njemački izvoz a loš bonitet mnogih zemalja euro-zone izazvao je pravu navalu na njemačke obveznice. To je dovelo do toga da su, na primjer prošle godine, mogli biti potrošeni njemački vrijednosni papiri s negativnom kamatom, prenosi Index. Investitori su čak platili za to da Njemačkoj posuđuju svoj novac. A najbolje od svega, kako kažu zagovornici teorije o pobjednicma krize, tek dolazi: Ako se kriza preživi i zemlje s juga Europe oporave, one bi mogle otplaćivati kredite, koje im je Bruxelles u nevolji odobrio. A Njemačka, kao najveći donator, mogla bi se svake godine veseliti dodatnim prihodima u milijardskim iznosima”, navodi se u analizi DW-a.
Prema izjavi Heike Joebges, ekonomistice na Fakultetu za tehniku i gospodarstvo u Berlinu točno je da je Njemačka u usporedbi s drugim zemljama, sigurna luka i da se zbog toga njemačke obveznice rado kupuju te da će Njemačka morati plaćati samo trećinu novcu koja se plaćala prije krize.
Profesor ekonomije iz Tübingena Joahim Starbaty stvari vidi drugačije. Za njega je navala na njemačke kredite posljedica odljeva kapitala iz kriznih država. Naizgled gospodarska prednost Njemačke će brzo nestati.