Nakon dugogodišnjeg čekanja i razočaranja, mnogi se nadaju da će Kosovo dobti viznu liberalizaciju, kada Nemačka preuzme predsedavanje Evropskom unijom, prenosi Koha.
Diplomate s pravom procenjuju da ova država, ukoliko ima volje, može da obezbedi odluku Saveta EU o liberalizaciji viza, piše Koha.
Prošle su dve godine od kada je Evropska komisija potvrdila da je Kosovo ispunilo sve kriterijume koji su postavljeni za to, ali nije došlo do liberalizacije.
Nekoliko članova Evropskog parlamenta i jedne od glavnih političkih partija podržali su zahtev Kosova za viznu liberalizaciju tokom nemačkog predsedavanja EU, pismom upućenom kancelarki Angeli Merkel i ministru unutrašnjih poslova Horstu Zehoferu.
Oni su tražili da Nemačka, koja od 1. jula predsedava EU, stavi viznu liberalizaciju na dnevni red za Kosovo, jedinu u regionu koja još nema viznu liberalizaciju.
“Trenutno je Kosovo jedno od retkih čiji građani ne putuju bez viza u zemlje Šengena. Međutim, to više ne zavisi od Kosova. Taj proces za postizanje liberalizacije viza zavisi od objektivnih kriterijuma, koji su, kako je navela Evropska komisija, ispunjeni u julu 2018., tačno pre dve godine. Od tada, država čeka konačnu odluku Veća o liberalizaciji viza za građane. Prethodna četiri predsedništva se nisu bavila ovim pitanjem. Ali nadamo se da će vaše istorijske veze i posvećenost susedstvu i zapadnom Balkanu biti korišćeni za rešavanje ovog problema koji će imati značajan uticaj na živote građana Kosova “, navodi se u pismu.
Diplomatski izvori u Briselu kažu da će možda doći do stvarnog napretka po tom pitanju tokom nemačkog predsedavanja .
Međutim, visoki nemački diplomata podsetio je da to neće zavisiti samo od te, jer je za takvu odluku potrebna većina država članica u Savetu Evropske unije, prenosi Koha.
“Videćemo da li postoji podrška zemalja članica. Ako je tako, onda ćemo na dnevni red staviti liberalizaciju viza. Ako ne, onda ćemo nastaviti da radimo iza scene”, rekao je visoki nemački diplomata.
Ipak, Nemačka će imati saglasnost na Višegodišnji finansijski okvir i Evropski fond za oporavak nakon pandemija kao svoj glavni prioritet.
Tokom presedavanja EU Finske, a potom Hrvatske, takođe su uloženi napori za unapređenje te odluke za Kosovo, ali su naišli na prepreke.
Čak im je rečeno da ne “pokušavaju da stave na dnevni red”, pitanje vizne liberalizacije za Kosovo, jer ukoliko bude odbijeno, “onda dugo neće biti moguće stavljanje na dnevni red”.
Nemačko ministarstvo spoljnih poslova i ministar unutrašnjih poslova Zehofer takođe su se založili za liberalizaciju viza.
Sada je na Nemačkoj da podršku prenese na Brisel, gde predsedavanje Savetom EU počinje u sredu i prilika je da ta tema bude stavljena na dnevni red.