“Nemački ambasador Peter Blomeyer, je ponudio uslove za sastanak između lidera političkih partija PDK, LDK i AAK. Tema ovog sastanka je bila izborna reforma. Odluka za privremene izbore bez završetka izborne reforme nije donijeta, uprkos raznim navodima u medijima”, stoji u saopštenju njemačke ambasade u Prištini.
“Za nastavak rezervisanih mjesta za manjine”.
Blomayer je izjavio da se diskutovalo o izbornoj reformi koja se treba što prije završiti jer će doprinijeti budućnosti Kosova, a pri tome će zaustaviti krađu glasova.
Sastanak ja, kako kaže ambasador bio sa velikim partijama a zbog tog razloga na sastanku nije bilo prisuto “Vetevendosje”.
Govoreći o rezervisanim mjestima Blomeyer je izjavio da je njegov lični stav ali i stav medžunarodne zajednice da se nastavi mandat rezervisanim mjestima za manjine i u narednom mandatu, jer će to doprinijeti integraciji sjevera.
Ambasador je izjavio da je stav Njemačke da se mandat EULEX-a mora produžiti jer je to dobro za Kosovo.
Grupa za pravne i političke studije kao i Savjet Prištine za spoljne poslove su održali panel diskusiju sa temom “Vanjska politika Njemačke prema Kosovu, stav Njemačke prema dijalogu Kosovo-Srbija, naredni mandat EULEX-a i proces evropskih integracija Kosova”.
Ambasador Njemačke na Kosovu, Peter Blomeyer je izjavio da je Kosovo vrlo specifično pitanje za njegovu zemlju. On je izjavio da je Njemačka podržavala Kosovo i da će to raditi i u budućnosti. Prema njegovim riječima, dijalog Kosovo-Srbija se ne ograničava samo na dvije vlade. On je pozvao i sve građane da sarađuju i razmjenjuju iskustva putem medija, kulture, nauke, škole i univerziteta.
Na panelu je bio prisutan i Petrit Selimi, zamjenik ministra inostranih poslova koji je naglasio da je Njemačka uvijek podržavala Kosovo u svim aspektima.
“Bila je država, koja je ne samo posljednjih godina, već država koja je konstantno bila podrška i pomoć i uvijek je imala posvećenu pažnju Kosovu”, naglasio je Selimi.
Tokom konferencije je naglašeno da je Njemačka imala stratešku i veoma važnu ulogu u pokušaju da nametne dijalog, koji bi trebala olakšati Evropska Unija, pružajući podsticaje za normalizaciju odnosa Kosova i Prištine.