Kako je objašnjeno, inspektori te službe proteklih mjeseci sproveli su posebne provjere statusa stranih studenata na univerzitetima u BiH u cilju sprječavanja ilegalnog boravka, a rezultat je bio da je njih nekoliko stotina dobilo nalog da napuste BiH.
Iz Službe za poslove sa strancima ističu da su proteklih godina visokoškolskim ustavnovama stalno slali upozorenja da svoje studente upoznaju sa zakonskim obavezama ali mnogi studenti su to olako shvatili i nisu regulisali svoj boravak.
Navedeno je da je u Sarajevu, kao najvećem univerzitetskom centru u BiH, boravak regulisalo oko 2.000 stranih studenata dok su operativni podaci službe pokazali da njih oko 600 to nije još učinilo.
U Banjaluci je evidentiran 71 strani student iz Hrvatske, Srbije i Crne Gore bez regulisanog boravka, u Travniku i Tuzli ih je po 58 iz Hrvatske, Crne Gore, Srbije i Turske, a u Trebinju 39.
Svima njima izdato je više od 320 prekršajnih naloga, a riječ je o državljanima Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Turske, Makedonije, Nemačke, Slovenije, Holandije, Luksemburga i Poljske.
Iz Službe za poslove sa strancima ističu i da se bez posebnog regulisanja u BiH može boraviti do 90 dana tokom šest mjeseci. U protivnom, predviđena je kaznena mjera protjerivanja uz zabranu ulaska u BiH od jedne do pet godina.
Studentima koji su ta pravila prekršili, ipak nije izricana mjera zabrane ulaska u BiH i pružena im je mogućnost da nakon dobrovoljnog odlaska iz zemlje pokrenu postupak zakonskog regulisanja svog boravka u njoj da bi mogli da nastave školovanje.
Najavljeno je i da će već od sljedeće školske godine inspektori stranim studentima bez regulisanog statusa izricati mjere protjerivanja uz koje po automatizmu biva izrečena i zabrana ulaska u BiH do pet godina.