Bivši predsjednik Srpske akademije nauka i umjetnosti Nikola Hajdin izjavio je da je Kosovo izgubljeno za Srbiju.
“Kosovo je propala stvar. Trebalo je ovaj narod navikavati na vrijeme da je Kosovo izgubljeno, kao što je govorio Dobrica Ćosić. Kakvo srpsko Kosovo? Kako vi više zamišljate Kosovo u Srbiji? Možete li da zamislite neku opštinu u centralnoj Srbiji ili u Vojvodini čiji je predsjednik Albanac? Ne možete, naravno, kao ni ja”, ocjenio je Hajdin za Nedjeljnik.
Akademik Hajdin ojcenio je da ne postoji političar koji voli naučnike i intelektualce. “Oni su korisni za zemlju, ali su smetnja za vlast”, kaže on.
Prema njegovom mišljenju, naš interes je da iz Kosova izvučemo najbolje što možemo.
“A to je da sačuvamo te naše ljude koji su ostali da žive na Kosovu i sakralne objekte, kao i da naša kulturna baština i baština SPC dobije međunarodnu zaštitu”, konstaovao je Hajdin, koji je u čak tri mandata bio na čelu SANU.
Hajdin dodaje da na “Kosovu sveukupno ima 100.000 Srba, uključujući i one Srbe s Kosova koji žive na Terazijama i idu avionom u Prištinu”.
“Dakle, 100.000 Srba može da dobije onoliko prava koliko im pripada u odnosu na dva miliona Albanaca. Ne možemo nešto pretjerano da očekujemo”, ocjenio je Hajdin.
On je ukazao “da su Albanci otjerali Srbe iz Prištine, Prizrena, Đakovice”.
“Šta nam onda znači teritorija kada tu više Srba nema? Ne postoji nijedna zemlja u Evropi u kojoj živi većina nekog naroda, a da ona pripada manjinskom narodu. Nažalost, to je surova realnost i činjenica. U Mađarskoj uglavnom žive Mađari, u Poljskoj su većinski narod Poljaci, a na Kosovu Albanci. I ne možemo nikako da ih pretvorimo u Srbe”, zaključio je Hajdin.
On je govorio i o propuštenim šansama Srbije.
“Bio sam već star za suze, ali žao mi je bilo (Zorana) Đinđića, jer sam smatrao da može nešto dobro da doprinese za ovu zemlju. Nažalost, dok je bio živ, mnogi su ga mrzeli. To je velika šteta za Srbiju. Da nije ubijen, skratili bismo poslijeratni period i brže bismo ušli u svijet civilizovanih naroda. Mnogo brže nego što će se to desiti”, naveo je Nikola Hajdin.