Uz poznatog osvrta o nibetu, rahmetli Elmaza Doklea, voditeljica ovogodišnjeg „Nibet Festa’2017.“ Nadža Šašivari otvorila je njegovu treću ediciju u Sportskom centru “Andra”, tik uz nabujalu rijeku Bistricu, čiji njeni šumovi prigrliše ovu tradicionalnu, opijajuću, magijsku, balkansku muziku. I ovogodišnju treću ediciju etno festivala “Nibet festa” upriličila je NVO “Katedra slobodnog uma”, a prisutnim gledaocima se obratio profesor Šukrija Gorani,koji je umeđuostalom kazao “da su se prva dva festivala uspješno održala u Grnčarima, u Podgoru nadomak Prizrena”, te se nada “da će se ova tradicija i dalje održavati, bilo gdje se bude organizirala”.
Gledaoci su u prijatnoj atmosferi “Andre” mogli uživati u tradicionalnim opijajućim zvucima zurli i tupana, čijim krilima se prenosio “čarobni nibet” do njihovih ušiju u izvedbi majstora; “Usta Shemine Berishine tajfe”, “Usta Sejfidinove Kryeziueve tajfe” i “Usta Erhanove Veqkollarijeve tajfe”. A, poznati lokalni Ethno cllssic band “Kuarteti Pentagram” i poznati prizrenski pjevač i majstor na sasu – Şefki Kazaz su u prelijepoj izvjedbi balkanskih starogradskih pjesama i sevdalinki oduševili publiku.
Masar Šašivari, direktor NVO “Katedra slobodnog uma”, domaćin i organizator “Nibet festa-2017.” ističe da je ove godine održan u Prizrenu, sa namjerom “da se pokaže da nibet nije samo muzika ruralnih sredina, već da se može slušati i uživati i u samom gradu”.
“Nibet nije samo bošnjačka tradicija, nibet je tradicija svih ljudi koji žive na prostoru Kosova, Albanije, Makedonije, maltene – nibet je balkanska muzika. Ove godine smo premestili nibet u Prizrenu, da osvježimo ljude, da im damo do znanja da naša kultura nije samo za nas, da svaka zajednica treba svoju kulturu da djeli sa drugom zajednicom i tada dobija više na vrijednosti”, kaže Šašivari i dodaje “da je ove godine “Nibet fest” bio finansijski slabo podržan”.
Da potsjetimo da je poznati etnolog iz Kuksa, Elmaz Dokle, na prošlom “Nibet festu-2016.”, kako je i voditeljica programa Nadža Šašivari istakla, kazao da je “odabrana melodija nibeta, od narodne pjesme, spletene kao biser na džerdanu, odakle izviru i grgore planinski vodopadi, ova što se zove goranska autentična magija poznata je kao nibet…”. Naravno, da je on govorio o svom mjestu odakle je i poticao; albanske-kukske Gore, a nibet je autentičan i za Župljane i Podgorce.
Raif Kasi