Predsjednica skupštinskog odbora za prava i interese zajednica i povratak Jasmina Živković predstavila je Izvještaj o nadgledanju Zakona o historijskom centru Prizrena i Zakona o Velikoj Hoči. Četiri godine od usvajanja ovih zakona stvoreni su tek minimalni uslovi za očuvanje kulturne i vjerske baštine, a glavni problem je finansiranje lokalnih Savijeta koji imaju ulogu da spriječe narušavanje autentičnog ambijenta, navodi se u izvještaju koji zbog nepostojanja kvoruma nije usvojen.
“Oba ova zakona usvojena su aprila 2012, a 2013. godine počeli smo nadgledanje. Tek sada imamo izvještaj koji može doprinijeti boljoj primjeni. Bilo je potrebno 2 godine da minisarstvo usvoji administrativno uputstvo. Veći dio nadležnosti prenijet na lokalne vlasti, međutim ima velikih nejasnoća u primjeni ovih zakona,” rekla je poslanica Srpske liste Jasmina Živković.
Poslanik Demokratske partije Kosova Nait Hasani rekao je da izvještaj nije kompletan i podsjetio da je skupština ove zakone usvojila pod velikim pritiskom međunarodne zajednice.
Najviše rasprave izazvao je Nacrt zakona o zaštiti od buke.
Ministar za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja Ferid Agani predstavio je nacrt zakona.
„Nacrt je u skladu je sa evropskim standardima i predstavlja primjenu direktive EU. Nisu potrebna neka posebna finansijska izdvajanja i nema elemenata diskriminacije. Odnosi se na saobraćaj i industrija. Ne obuhvata crkve i džamije,“ rekao je Agani.
Poslanica Demokratskog saveza Kosova Alma Lama je najavila da će predložiti amandmane na ovaj nacrt zakona.
„Popustili ste pred javnim pritiskom vjerskih zajednica. Radi se samo o ograničenju decibela. I muzika Betovena je buka ako je preglasna. Treba poštovati sve građana i one koji vjeruju i one koji ne vjeruju. Ovo je predaja pred pritiskom i nepoštovanje sekularne države. Ovim zahtjevom ste prevazišli islamske zemlje kao što je Saudijska Arabija. To je problem za djecu, bolesne i stare,“ kazala je Lama.
Vjerski objekti ne mogu biti svrstani u izvore buke rekla je Emilija Redžepi.
„Ne znam o čemu se raspravlja kada ovaj Nacrt zakona ne obuhvata vjerske objekte. Učenje ezana, zvona katoličkih i pravoslavnih crkava ne mogu biti izvor buke,“ istakla je Redžepi.
Na dnevnom redu su se našla i dva pitanja koja su uslov za viznu liberalizaciju. Poslanici su izabrali tročlanu komisiju sudija koja će procjeniti da li kandidati za članove Tijela za razmatranje javnih nabavki ispunjavaju kriterijume, a o imenovanju predsjedavajućeg i dva člana ovog tijela, među kojima se bira i jedan predstavnik srpske zajednice, poslanici će odlučivato 30. marta. Usvojene su izmjene Zakona o Sudskom savijetu Kosova koje omogućavaju premještaj određenog broja sudija. Podsjećamo da je Evropska komisija još u decembru 2015. godine istakla kao prvi neispunjeni kriterijum za ukidanje viza „raspoređivanje petoro sudija u odjeljenje za teška krivična djela“.
Usvojen je i Zakona o upravljanju zaplijenjenom i konfiskovanom imovinom.
Poslanici tri opozicione partije nisu bili u svojim klupama i bojkot nastavljaju neučestvovanjem u radu parlamenta. Makar za sada, odustali su od suzavca, ali ne i od protesta zakazanog za subotu.