Jezik počinjemo učiti i prije nego se rodimo, utvrdila je studija američkog Sveučilišta Pacific Lutheran. Iako se prethodno smatralo kako djeca prve riječi uče u prvim mjesecima života, znanstvenici su utvrdili da mogu razlikovati i upamtiti zvukove samoglasnika posljednjih 10 tjedana koje provedu u maternici.
Znanstvenici su promatrali 40 novorođenčadi starih oko 30 sati u SAD-u i Švedskoj. Puštali su im zvukove samoglasnika na engleskom i švedskom jeziku, a bebe su s kompjuterom bile povezane preko duda kako bi mogli promatrati njihove reakcije, piše Daily Mail. U obje zemlje su bebe duže sisale dok su im puštali zvukove na stranom jeziku, bez obzira na to koliko su u svom 30-satnom životu iskustva doživjele. To je znak da unatoč pozadinskim zvukovima u maternici, bebe razlikuju samoglasnike, potvrdilo je istraživanje.
Već se 30 godina zna da bebe uči o zvukovima dok su još u maternici, no ovo je prva studija koja je potvrdila da uče razlikovati dijelove materinjeg jezika prije nego li se rode, istaknula je voditeljica studije, profesorica psihologije Christine Moon.
– Zvukovi samoglasnika su najglasnije jedinice i bebe ih najlakše upamte. One već pri rođenju imaju određeno fonetsko znanje, a majke još tijekom trudnoće imaju nevjerojatan utjecaj na bebin mozak – napomenula je Patricia Kuhl s Instituta za učenje i mozak Sveučilišta Washington.