Neuspjeh projekta „Novo Kosovo“ dovodi u pitanje funkcionisanje Novog energetskog preduzeća

Oko 270.000 evra kosovskih poreskih obveznika potrošeno je za dve godine za Novo energetsko preduzeće. Samo za plate 10 službenika ove kompanije prošle godine potrošeno je oko 90 hiljada evra, javlja Koha.

Vlada Kosova ga je osnovala 2018. godine, bez razjašnjavanja budućnosti projekta „Novo Kosovo“, te ovo telo nije uspelo da obezbedi dugoročno finansiranje, radeći samo sa subvencijama Vlade.

Ali, njegova aktivnost je dovedena u pitanje nakon najave investitora “Contour Global” da odustaje od sporazuma za izgradnju ovog projekta.

Prema izveštaju revizorske kancelarije postoje materijalne nesigurnosti da projekat izgradnje elektrane „Novo Kosovo“ neće biti moguće realizovati.

„Iako komercijalni sporazumi omogućavaju strankama da omoguće reprogramiranje rokova u slučaju objektivne nemogućnosti ispunjavanja bilo kojih potrebnih uslova, postoje materijalne nesigurnosti da projekat izgradnje KPST-a u navedenim uslovima neće biti moguć.”

Novo energetsko preduzeće je u svom planu predvidelo da je najodrživiji način finansiranja putem tarifa za električnu energiju. Ali to pitanje još nije rešeno.

Na osnovu poslovnog plana za 2020. godinu, kompanija je predvidela da će najodrživiji način finansiranja biti uključivanje tarifa za struju. Takođe, kompanija još uvek radi sa privremenim odborom.

Međutim, u ovoj situaciji, Vlada Kosova će proceniti da li će se ili ne nastaviti projekat izgradnje elektrane „Novo Kosovo“, kao i način finansiranja preduzeća.

Iz ove kompanije su rekli za Kohu da, iako još uvek ne donosi prihode iz sopstvenih izvora, treba da ih subvencioniše Vlada Kosova.

Nisu odgovorili o budućnosti ugovora sa “Contour Global”, piše Koha.

“Novo energetsko preduzeće subvencionisaće se u dve faze, prvoj fazi do kraja 2019. godine dodeljeno mu je 115 hiljada evra, dok će za 2020. godinu biti dodeljeno 150 hiljada evra subvencije”.

Revizor je preporučio da odbor ovog preduzeća treba da pruži sveobuhvatan pregled principa kontinuiteta preduzeća, koordinirajući sa vladom i investitorom kako bi se definisalo pitanje da li će se nastaviti gradnja „Novog Kosova“.

U slučaju odustajanja od ovog projekta, prema njemu, odbor i vlada treba da imaju jasnu viziju kakva će biti budućnost preduzeća.

Na osnovu energetske strategije Kosova, kao i vladinog programa, predviđeno je da Kosovo izgradi nove kapacitete za proizvodnju uglja, kako bi zamenilo zastarele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.