Ovo je izjavio Armend Zemaj iz odbora za mandat i imunitet skupštine Kosova.
Prema riječima Armenda Zemaja, zakon bi trebao proći skupštinske procedure kao i izglasavanje jer je neprikladno za državu i njene institucije da bivši poslanici danas nemaju nikakvu pravnu bazu.
Zemaj je izjavio da nije dovoljan samo telegram saučešća za bivše poslanike, prenosi televizija KTV.
Međutim, protiv ovog zakona i povlašćenog statusa bivših poslanika skupštine Kosova je pokret “Vetevendosje”. Kažu da neće podržati zakon koji poslanicima uključuje dodatnu dopunsku penziju.
Poslanica skupštine Kosova iz redova ovog političkog subjekta Albulena Haxhiu kaže da poslanici pokušavaju ubaciti ovaj antiustavni član u zakoniku naše zemlje.
Predstavnik civilnog sektora Driton Selmanaj, iz Kosovskog Demokratskog Instituta (KDI) kaže da bi bilo prihvatljivo da bivši poslanici za jedan kratki vremenski period primaju takve penzije, ali ne i zauvjek.
Izmjene i dopune nacrta zakona su izvršene u smislu dobi i udjelu potencijalnih koristi. Poslanici sa jednim mandatom će uzimati 30 % osnovne plate poslanika, 35 % poslaničke plate će dobijati poslanici sa dva mandata, a oni koji imaju tri mandata će pripadati 40 % poslaničke plate, doba penzionisanja je 60 godina.