Iako su Demokratski savez Kosova i Samoopredeljenje najavljivali da će nakon potpunog usklađivanja programa potpisati koalicioni sporazum, to se juče nije dogodilo. Razlog za to su, najverovatnije, nesuglasice zbog funkcije predsednika, piše Zeri.
Prema pisanju tog lista, iako su bili optimistični početkom nedelje, lideri DSK Isa Mustafa i Samoopredeljenja Aljbin Kurti još nisu uspeli da postignu dogovor.
Nakon dvočasovnog sastanka, dva lidera su izjavili da su se dogovorili o mnogim pitanjima, ali da još ima onih o kojima bi trebalo razgovarati.
Kurti i Mustafa najavili su da će razgovori biti nastavljeni, ali nisu precizirali kada.
Kurti: Ima napretka, ali nema dogovora
Lider Samoopredjeljenja Aljbin Kurti rekao je da između njegove stranke i DSK postoji mnogo bliskih stavova, ali da postoje razlike koje se mogu prevladati.
“Napretka u našim pregovorima ima, ali još nemamo dogovor. Kada budemo imali potpun sporazum, moći ćemo da ga objavimo u celosti”, rekao je Kurti.
Kandidat za premijera nije precizirao kada će pregovori sa DSK biti nastavljeni, ali je rekao da će se o tome dogovoriti sa Mustafom.
Mustafa: Radimo na pronalaženju načina za koaliciju
Lider DSK Isa Mustafa rekao je da su razgovori bili sadržajni ali još nisu rezultirali koalicijom.
“Imali smo vrlo sadržajan razgovor jer bez takvih razgovora je teško ostvariti buduću četvorogodišnju saradnju. Naravno da smo razgovarali o programu upravljanja i pitanjima koja su usaglašena između naših radnih grupa”, rekao je Mustafa.
Međutim, kako je naveo, uprkos usaglašenim pitanjima, još postoje razlike između DSK i Samoopredeljenja koje je potrebno razjasniti.
“Danas nema koalicionog sporazuma, ali postoji dogovor o nastavku rada i pronalaženju načina za usklađivanje stavova”, rekao je on.
Analitičar Rasim Aljija, u izjavi za Zeri, rekao je da je funcija predsednika jedina trenutna barijera između DSK i Samoopredeljenja, što ne bi trebalo da bude prepreka za formiranje koalicije.
“Za rešavanje tog pitanja možda će i dalje trebati vremena, ali to neće ometati funkcionisanje koalicije. Sporazum o predsedniku bi bio značajan, zato što bi stabilizovao koaliciju Samoopredeljenje-DSK i razjasnio pitanje predsednika”, smatra Aljija.
Takav sporazum bi, prema njegovom mišljenju, smanjio mogućnost da predsednik dođe kao predlog iz “koverte” neke ambasade, kao što se događalo u prošlosti.
“Obe stranke, i Samoopredeljenje i DSK, imaju alternativu, da pored imena svojih kandidata, predlažu i druge nestranačke ličnosti koje garantuju političko jedinstvo i integritet”, poručio je Aljija.