Nesretna sudbina Bošnjaka stradalih na “Titaniku” (FOTO)

Ove godine, 15. aprila, navršit će se stotinu i jedna godina od čuvenog brodoloma, najveće pomorske tragedije na prekookeanskom brodu “Titanik”, koja se desila 1912. godine.

Na brodu se nalazilo više od 1.500 putnika, a tragediju je preživjelo njih 700. Na žalost, ne i četverica putnika iz Badića kod Bosanske Krupe, Ejdo Rekić, Ćerim Balkić, Redžo Delalić i Husein Sivić, koji su krenuli na daleki put preko okeana. Husein Sivić imao je četrdeset godina i bio je najstariji u grupi, 38 je imao Ejdo Rekić, Ćerim Balkić 26, a Redžo Delalić 25 godina.

Esad Rekić iz šturih porodičnih priča nije mogao mnogo saznati o tragediji svoga pradjeda Ejde, čije ime nosi i njegov otac Ejdo. Ipak, Esad je za “Dnevni avaz” ispričao kako je njegov pradjed Ejdo Rekić imao tri sina, Mehmeda, Ibrahima i Ahmeta.

– Mehmed je moj djed, a on je svome sinu, a mom ocu, dao ime Ejdo, po svom nastradalom ocu. Ejdo je 1906. otišao trbuhom za kruhom u Ameriku “đemijom”, kako su tada naši stari nazivali brod. Radio je najprije u Milvokiju, u državi Viskonsin, potom u rudniku u Harisburgu u Pensilvaniji. Vratio se 1912. godine s mnogo dolara, kupio zemlju u selu i sa sobom u Ameriku poveo ovu trojicu mještana.

Kupili karte treće klase

Esad kaže kako su njegova nana Selima i djed Mehmed pričali da su s pradjedom Ejdom u Ameriku krenuli Ćerim Balkić, Redžo Delalić i Husein Sivić.

– Svi su imali pasoše Austro-Ugarske monarhije. U „Titanik“ kompanije „White Star Lines“, ukrcali su se u Sauthemptonu u Engleskoj dokle su putovali željeznicom- priča Esad Rekić.

Njihovo odredište trebao je biti Harisburg, gradić u Pensilvaniji u kojem se nalazila veća kolonija iseljenika iz Bosanske Krajine. Putujući s austrougarskim pasošem, uputili su se početkom 1912. u Švicarsku, gdje su u gradiću Buhzu kupili karte za Ameriku u Agenciji „ Viktor Klaus-Wilidi“ po cijeni od 285 franaka ili 5.300,00 KM. Karte treće klase nosile su brojeve 349248,  349249, 349250, te 349251. Nakon toga, uslijedilo je putovanje do Sauthemptona u Engleskoj, odakle je „Titanik“ isplovio prema New Yorku. Na brod su se ukrcali u srijedu, 10. aprila 1912. Nakon četiri dana putovanja, pošto je prešao dvije trećine trasirane rute, „Titanik“ je dospio u hladne vode sjevernog Atlantika, prepune ledenih santi. Udario je u ledenjak i potonuo.

Oko dvije trećine putnika izgubilo je život  za manje od tri sata. Olupina broda na dnu okeana otkrivena je tek 1985. godine.

Nadali se da su preživjeli

Moja porodica i moji preci odmah po pomorskoj tragediji na sjevernom Atlantiku dugo nisu znali za sudbinu Ejde Rekića, Ćerima Balkića, Redže Delalića i Huseina Sivića. Tek nakon nekoliko godina saznali su da su nastradali. Uvijek smo imali nadu da su preživjeli. Do njihovih tijela nije se uspjelo doći i nisu izvađena iz okeana. Iza stradaloga Ejde ostala je supruga Hanča i njihova tri sina, moj djed Mehmed, Ibrahim i Ahmet – kaže Esad.

Dodaje kako je čuo da će se ove godine pristupiti vađenju olupine broda „Titanik“, što ga, kako kaže, iznimno raduje.

U znak sjećanja na četvericu stradalih Krajišnika na „Titaniku“ prošle godine je u parku kod Doma kulture u Bosanskoj Krupi otkrivena spomen-ploča na kojoj su ispisana njihova imena.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.