Mogućnost vanrednih izbora i dalje nije otklonjena, piše “Tribuna”, prenoseći mišljenje analitičara da iako je sporazum između Demokratske partije Kosova (PDK) i Demokratskog saveza Kosova (LDK) teoretski otklonio tu opciju, ona je u praksi ostala otvorena zbog činjenice da se još ne zna kako će biti zadovoljeni uslovi šefa PDK-a Hashima Thaçija.
Ukoliko on ne obezbjedi način da dođe na čelo Kosova onda sporazum može propasti, navode analiticari.
“Pitanje izbora na Kosovu zavisi i od međunarodnog faktora, političkih subjekata i lidera ali i Evropske Unije”, rekao je analiticar Artan Muhaxheri.
I analitičar Imer Muskolaj kaže da ne vidi izbore kao opciju, ali podsjeća na prijetnju lidera LDK Ise Mustafe da će okončati sporazum sa Thaçijevom PDK ukoliko LDK ne bude na čelu vlade.
“Izbori se mogu održati samo ako idu na ruku nekome lično. U ovom slučaju s obzirom na to da njegovi politički uslovi nisu zadovoljeni, onda je to Hashim Thaçi. Ako on smatra da postoje razlozi za izbore onda će učiniti sve da se ide na izbore”, rekao je Muskolaj.
Politički analiticar Fatmir Sheholli je za jutarnji program “TV Centar” rekao da formiranje kosovskih institucija zavisi od jednog čovjeka, a to je lider PDK. Osvrćući se na Listu “Srpska”, Sheholli je rekao da je ovaj politički subjekat ostao na margini dešavanja na političkim tržištu na Kosovu i dodao da lista “Srpska” treba sebe da definiše kao politički subjekat i da u njeno ime ne govore oni koji nisu dio te liste.
Po njemu Lista “Srpska” je trebalo da insistira da bude deo radnih grupa za plan i program vlade Kosova, a ne da bude samo posmatrač koji putem izjava pokušava da se nametne u političkoj igri.