Slijepo crijevo ili crvuljak mali je izdanak na početku debelog crijeva. Smješten je na desnoj strani trbušne šupljine, iznad prepone. Iako mu funkcija do sada nije definisana, slijepo crijevo itekako može utjecati na cjelokupno zdravlje našeg organizma.
Njegov položaj može biti klasičan, ali i atipičan, a to je, najčešći razlog, zašto ljekar ponekad bude zavaran kada dijagnosticira upalu slijepog crijeva.
Bol u trbuhu
Što se javlja upala? Najčešće je to, prema riječima prim. dr. Ramzije Kozarić, specijaliste pedijatrije, porodične medicine i ultrazvučne dijagnostike, posljedica nakupljanja hrane u crvuljku, nekih tvrđih namirnica (košpica), koje djeca, ali i odrasli mogu progutati, ali i naseljavanje parazita (gliste).
– Prvi simptom upale i najvažniji je bol u donjem dijelu trbuha s desne strane. Međutim, bol se može javiti i u predjelu želuca ili s lijeve strane pupka, pa se nakon nekoliko sati, lokalizira. Pacijent u tom trenutku kaže da ga boli kada je u svim položajima, ali najviše kada kašlje i hoda. Nekada upalu prate povišena temperatura, povraćanje, proljev, zatvor i otok trbuha – pojašnjava dr. Kozarić.
Pošto je bol izrazita, osoba često poseže za analgeticima, a to, govori primarijus, ne bi smjeli raditi, jer otežava dijagnosticiranje upale slijepog crijeva.
Piti crni čaj
– Najbolje je piti crni čaj, jesti dvopek i kuhanu rižu i naravno, što prije se javiti ljekaru, naročito ako je osoba prije nekoliko mjeseci imala iste simptome. Bilo je slučajeva da se prva upala slijepog crijeva klinički smirila. Pacijentu su dati antibiotici i infuzija, a bol je nestala. Međutim, to može trajati samo nekoliko mjeseci. Ponovljena upala mora se što prije hirurški riješiti. Naravno, najbolje bi bilo da se prvi put pristupilo operaciji, jer kod pacijenata kojima se bol vratila, a koji žive daleko od medicinskih ustanova, vrlo brzo dolazi do perforacije (puknuća) slijepog crijeva – ističe prim. dr. Kozarić.
Upalama slijepog crijeva najčešće su podložne osobe od 10 do 35 godina, jer se u toj životnoj dobi jede raznovrsna hrana. Takva hrana stvara koprolite (čvrste, okruglaste ili ovalne tvorbe slične kamenu, građene od sluzi i zgusnutog sadržaja crijeva), koji vremenom mogu upasti u slijepo crijevo i izazvati upalu. Kod starijih ovaj problem je, govori naša sagovornica, rjeđi, jer se u slijepom crijevu vremenom nakupe masne naslage koje sprečavaju propadanje hrane.
Kad pukne slijepo crijevo
Velika je vjerovatnoća da kod pacijenata, koji su, nakon prve upale, odložili operaciju, pri ponovnoj pojavi, pukne slijepo crijevo. Tada je ishod neizvjestan.
– U slučaju puknuća slijepog crijeva mogu se javiti upala trbušne maramice, sepsa i na kraju smrt. Zato je najvažnije navrijeme prepoznati bolest i hirurški je riješiti. Drugog puta nema – dodala je prim. dr. Kozarić.
Kako se izvodi operacija
Slijepo crijevo se može odstraniti klasičnim operativnim zahvatom i laparoskopijom.
– Nakon laparoskopskog zahvata, koji se, kao i kod klasičnog hirurškog zahvata, izvodi u općoj anesteziji, oporavak je kraći, pacijent nakon dva-tri dana može ići kući. Oni podvrgnuti klasičnoj operaciji u bolnici ostaju od sedam do deset dana.
Najvažniji kvalitetan pregled
Kada ljekar posumnja na upalu slijepog crijeva, najvažnije je kvalitetno uraditi klinički pregled.
– Od laboratorijskih nalaza provjerava se krvna slika, leukociti, CRP. U slučaju upale, leukociti su povišeni, ali ni to nije sigurna dijagnostika. Dešavalo se da nisu povišeni, a kod pacijenta je na kraju utvrđena upala. Obavezna je analiza urina, jer i mokraćne upale uzrokuju sličnu bol. Ultrazvukom abdomena moguće je isključiti druga oboljenja, ali i potvrditi upalu slijepog crijeva, naročito ako se pregled vrši color dopplerom. Ako pacijent ima puno gasova u trbuhu, dijagnostika ultrazvukom je otežana.Tada se šalje na CT abdomena ili rendgen – objasnila je prim. dr. Kozarić.