Na bolno mjesto stavimo vrećice od skuhanog bilja koje tako bolje djeluje. Djelotvorni su također i oblozi s ugrijanim kantarionovim uljem, u kojem namočimo vunenu krpu i obložimo bolno mjesto. Djelovanje je još bolje ako kantarionovo ulje pomiješamo s ilovačom, a na oblog stavimo još termofor ili bocu s vrućom vodom da toplota drži što duže.
Dobrom se pokazala i stara, malo neugodna metoda: krpu ili vatu namočimo u petroleju i stavimo na bolno mjesto, što na leđima, rukama ili nogama nije teško učiniti; zatim obložimo bolno mjesto još i vatom. Liječenje je korisno, jeftino, ali ne miriše lijepo. Oblog ostavimo na bolnom mjestu tako dugo dok se koža lijepo ugrije i porumeni. Ako petrolej djeluje predugo, postoji opasnost od opeklina, s mjehurima.
Jednako tako pomaže mravlja kiselina i protiv upale živaca i protiv ishijasa (išijasa). Tko zna za mravinjak u šumi, neka u njega stavi oboljelu ruku ili nogu i pusti da je mravi dobro obrade. Zatim ručnikom odstrani mrave, a blagotvorni učinak takve prirodne injekcije mravlje kiseline ostane. Kome je to jedanput pomoglo, rado će i drugi puta učiniti. Ako su nekome mravi neugodni, može sebi pomoći i s mravljim alkoholom, ili da mu homeopatski liječnik daje injekcije mravlje kiseline.
Istodobno s liječenjem nužno je čišćenje organizma od otrova. U proljeće moramo držati kure s gorkim biljkama, a zatim post s voćnim sokovima. Tako se krv i tijelo dobro pročiste. Moramo također podsticati rad bubrega, crijeva i kože da bi tijelo moglo izlučivati što više otrova. Poslije kure s voćnim sokovima nužna je prikladna hrana da se ne bi u organizmu ponovno skupile otrovne tvari.