Stiže spektakularna vijest od naučnika. Oni tvrde da su od sedam stjenovitih planeta oko zvijezde TRAPPIST-1, dvije identične ili vrlo slične Zemlji.
Grupa naučnika u svom radu za koji Guardian navodi da će uskoro biti objavljen u časopisu Astronomy & Astrophysics, kaže da su planete, kako ih zovu, d i e, od početka slovile kao najbolji kandidati za uvjete za nastanak života. U takvom su području da imaju izvor toplote iz svoje jezgre kao posljedicu plimnih sila, ali puno manju. Uz to planeta d, procjenjuje se, ima površinsku prosječnu temperaturu od 15°C, što je zapravo identično uvjetima na Zemlji.
Plimne sile su planetama potrebne za uvjete pogodne za život jednako kao što to funkcionira na Zemlji. Kod planete veličine poput Zemlje za očekivati je da će imati metalnu jezgru. Plimne sile u tom su slučaju neophodne za život zato što stalno gravitacijsko privlačenje zvijezde s jedne strane, te rotacija planete s druge, dovodi do takvih izmjena “plima” i “oseka” slojeva planete da dolazi do trenja, što znači i do razvijanja i održavanja vruće jezgre.
Pojašnjenja radi, vruća, tekuća metalna jezgra u planeti koji rotira, znači da se razvija magnetno polje planete, magnetosferu, koje onda planetu štiti od radijacijskog zračenja svoje matične zvijezde. U suprotnom bi svaki iole kompleksniji začetak života na planeiu radijacija odmah spržila.
Kod zvijezde TRAPPIST-1 to je još i kritičniji uvjet za nastanak života jer ova zvijezda, iako puno manja od Sunca, oko sebe isijava puno žešće zračenje nego što je Sunčev vjetar u našem solarnom sistemu.