Dakle, upravo pomenuti radio, kao njihovo jedino informaciono sredstvo na Kosovu, medijski prati sva dješavanja u ovoj zajednici. Ekskluzivno, gospodin Menekše za čitaoce našeg web-portala, između ostalog, ističe:
“Kao prvo, hvala vam na posjeti i na interesovanju za naše probleme te upućujem puno selama vašim čitaocima, mojim kolegama iz medija i NVO-sektora kao i vašoj i našoj dijaspori koja živi širom svijeta. Eto, kao prvo svjedoci ste mirnih protesta RAE zajednice ispred Skupštine Kosova koje su, po meni, bile vrlo uspješne iako je trebalo biti puno više naroda jer nisu to problemi koji muče samo našu zajednicu već, reklo bi se, i druge manjinske zajednice na Kosovu. Dakle, radi se o inicijativi i ideji nekoliko NVO iz RAE zajednice pod motom “Mi želimo posao” gdje su transparenti kao i zahtjevi bili ispisani na tri jezika, romskom, albanskom i engleskom jeziku da bi mnogi mogli shvatiti, a posebno međunarodna zajednica, o čemu se zapravo radi i koja je njihova, tj naša poruka. Radi se o našj najjačoj NVO koja ima simpatizere i aktiviste u skoro svakoj sredini na Kosovu gdje živi RAE-zajednica i koja ima veliki broj projekata u vezi poboljšanja života kao i položaja ove zajednice. Ona se zove “Wois RAE” “tj. “Glas RAE”-zajednice koja je, kao što rekoh, vrlo uspješna jer u svojim redovima ima veliki broj školovanih ljudi. Njihovo je sjedište u Gračanici, dok im je predsjednik iz mjesta Plemetina dok svoje aktiviste imaju, kako sam istakao, u svim većim i manjim mjestima na Kosovu. Uzmimo za primjer njihov posljednji, veliki projekat koji je vrlo značajan za sve nas jer se radi o stipendiranju preko 500 učenika srednjoškolaca iz mnogih zajednica te je sasvim jasno da oni, samim tim, pomažu i njihove porodice pa je u vrijeme ove velike ekonomske krize to vrlo značajan projekat. Sa druge strane još je bolja i ljepša vijest da su upravo u toj NVO-organizaciji pripadnici i drugih zajednica, poput aškalijske i egipćanske, a kako im direktor dolazi iz romske zajednice uspjeh je zagarantovan jer smo svi zajedno u jednom velikom projektu kako bi se poboljšao naš status ali i da naši životni problemi budu smanjeni u razumnoj mjeri”, ističe Menekše.
Menekše navodi da pripadnika manjinskih zajednica na Kosovu nema dovoljno u državnim institucijama iako Kosovo ima “jake” zakone i Ahtisarijev paket.
“Moram istaći da, mimo toga, što imamo veoma “jake” zakone na Kosovu, a koji se tiču manjinskih zajednica, dakle vodeći se po “Ahtisarijevom paketu” po kome se moraju pripadnici manjinskih zajednica zapošljavati u mnogim javnim institucijama ili velikim kompanijama na Kosovu po principu od 10% njih, ta procedura se ne poštuje. Dakle, nema nas dovoljno u opštinskim Institucijama vlasti, PTK-u, KEDS-u i slično te je to jedan od razloga našeg nezadovoljstva. Dakle “oni” se vade na činjenicu da, kao, mi iz RAE-zajednice nemamo školovane ljude te se mnogi od Albanaca zapošljavaju u naše ime. Sa druge strane, mi smo, upravo preko naših medija pokušali za ovih desetak posljednjih godina medijski i informaciono da pomognemo našoj zajednici da bi se mogli lakše zaposliti. Ako se vratimo na te mirne proteste aktivista, članova i simpatizera RAE-zajednice održanih u srijedu ispred Skupštine Kosova jasno je koji to problemi muče sve nas. Dakle, cilj je bio da se i međunarodni faktor na Kosovu upozna sa problemima koje muče pripadnike naših zajednica, makar i na ovaj način, jer će se time skrenuti pažnja i domaćim, tj kosovskim Institucijama da nam izađu u susret i polako rješavaju ne samo naše probleme, već i probleme mnogih manjinskih zajednica koj žive na Kosovu”, kaže on.
Kakav je položaj RAE-zajednice u Prizrenu, po vama?
“Položaj RAE-zajednice u regionu Prizrena isti ili sličan kao i u drugim mjestima gdje živi ova zajednica. Uzmimo za primjer da je veliki broj pripadnika ovih zajednica prošlog oktobra napustilo svoj dom i svoje porodice te otišlo na zapad, što bi se narodski reklo, trbuhom za kruhom , da bi mogli zaraditi za život. Dakle, mnogi odlaze sa Kosova jer nema zapošljenja i nema neke perspektive za sve njih. Mi se, dakle, trudimo, ne samo preko naših NVO , već i medijski preko našeg radija “ROMANO AVAZO”, da edukujemo i pokušamo medijski propratiti sva dešavanja u našem obrazovanju, kulturi, medicini, sportu i slično no, kako rekoh, ne možemo pomoći oko zapošljavanja i to je naš najveći problem. Moram istaći i vrlo važnu činjenicu da je veliki broj naših porodica živi od socijalne pomoći te da su zvanične Institucije vlasti na Kosovu odskora i pooštrile te kriterijume dobijanja te pomoći tako da su mnoge od njih ne uzimaju tu socijalnu pomoć te je sasvim jasno zašto se moramo izboriti za bolji status i položaj RAE-zajednice. Ako se prisjetimo i ovogodišnje vrlo hladne zime gdje su baš usljed tih vremenskih nepogoda dvoje djece stradalo i to u Đakovici i još jednoj enklavi usljed smrzavanja i nemogućih uslova za život jasno je, ponavljam, u kakvoj se situaciji svi mi, iz ovih zajednica, nalazimo. Dakle, podržavamo ovakav vid protesta gdje bi se, po meni, trebalo priključiti i naši politički predstavnici, a ne samo da se pojave kada im trebaju naši glasovi, ali i čitav narod. Recimo i to da su kosovski mediji, upravo Javnog Servisa RTK, pravovremeno reagovali te odmah je sjutradan organizirana Debata sa svim našim političkim i javnim ličnostima te su svi oni istakli da podržavaju ovakav vid protesta i da će naredni put naša zajednica izaći u većem broju da bi se, kako rekoh, poboljšali osnovni životni uslovi za sve nas te se iskreno nadam da će bar u ovoj godini biti više zapošljenih pripadnika RAE-zajednice u Institucijama Kosova jer smo i mi dio savremenog, multietničkog Kosova”, istakao je Nedžip Menekše, predsjednik romske NVO”Durmish Aslano” kao i direktor jedinog romskog radija na Kosovu “Romano Avazo” kome želimo puno uspjeha u daljem radu.
Recimo i to da romska zajednica živi u mnogim svjetskim državama te da je i dalje na marginama iako im je svijet poklonio svoju “Dekadu Roma”. Mnogi se sjete njih jedino na njihovom Međunarodnom prazniku “Dana Roma” koji se održava svake godine 8.aprila pa nakon toga dana ponovo “zaborave” na njih. Iako su Vlade mnogih svjetskih država usvojile Strategiju o integraciji zajednice Roma, pa tako i kosovska, oni se i dalje osjećaju diskriminisanim. S obzirom da je ova, 2016. godina, jubilarna jer se proslavlja desetogodišnjica uspješnog rada pomenutog radija, a da Romska drama u Prizrenu “puni” 30 godina neka to bude neka nova naredna, malo ljepša, priča o onima koji žive odmah tu, pored nas, a mnogi ih zbog nekih svojih “negativnih” stavova prema ovoj zajednici ne žele “primjetiti” .
Reklo bi se “pa svi smo mi ljudi, zar ne”, kako kaže jedan poznati američki glumac te se moramo nadati da će se njihov položaj u kosovskom društvu poboljšati u nekom narednom vremenskom periodu jer su oni, realno rečeno, u najgorem položaju od svih manjinskih zajednica koje žive na Kosovu.