Kako bismo stvari stavili u pravu perspektivu, potrebno je da ovaj plan Indije uporedimo sa drugim svemirskim, ali i holivudskim, misijama.
Prvo, ako u obzir uzmemo Nasin Maven satelit, koji će biti lansiran krajem novembra i generalno je sličan onome što Indija želi da postigne, njegova cijena iznosi 671 milion dolara.
S druge strane, Nasina znatno ambicioznija misija sa roverom Kjuriositi koji se trenutno nalazi na Maršu koštala je 2.5 milijardi dolara.
Indijina misija, ukoliko se uporedi sa ovim ciframa, čini se kao odličan posao.
Međutim, kako se ona poredi sa drugim stvarima?
Kak napominje korisnik sajta Reddit, cijena ove misije znatno je manja od budžeta holivudskog filma „Gravitacija“ koji je imao budžet u visini od 105 miliona dolara.
Iako je ovo donekle pomalo neobično poređenje, ipak se postavlja pitanje – zašto je ova misija toliko jeftina?
Za početak, naučnici gledaju da uštede na svakom koraku korišćenjem postojeće tehnologije i smanjenjem broja fizičkih testova u korist kompjuterskih simulacija.
Cijena misije znatno je manja i zbog niske cijene rada u toj zemlji.
Čak iako ova misija ostvari uspjeh, povratak na Zemlju je i dalje pod znakom pitanja, dok sa druge sgtrane, mnogi kritikuju zemlju zbog trošenja novca na nepotrebne stvari dok mnogi od njenih stanovnika žive u bijedi.
Opet, investiranje u svemirske misije u prošlosti u pojedinim zemljama je pokrenulo brojne inovacije i stvaralo nove poslove.