Predak modernog čovjeka – neandertalac, koji je živio oko 40.000 godina pr.n.e na teritoriju današnje Španije, znao je da koristi i jede biljke i gljive koje su mu ublažavale bol i smanjivale upale.
Do tog veoma zanimljivog otkrića došli su australijski naučnici koji su uradili genetske analize zubnih naslaga s četiri neandertalca iz pećina u Belgiji i Španiji. Uzorci su stari između 42.000 i 50.000 godina.
– Zubne naslage sadrže mikroorganizme koji su živjeli u ustima i patogene iz respiratornog i gastrointestinalnog trakta – navodi se u časopisu Nature.
Zubne naslage predstavljaju jedinstveni uvid u način života neandertalaca. Zahvaljujući njima, može se zaključiti šta su jeli i kakvog su zdravlja bili. Uzorci zubnih naslaga ljudskih predaka na teritoriju Belgije pokazali su da je njihova ishrana najvećim dijelom bila bazirana na mesu, dok su neandertalci na teritoriju Španije više jeli biljke.
– Plak nam je otkrio da ga je mučio dentalni apsces, kao i to da je imao crevne parazite, tako da je bio prilično bolestan – naveo je australijski naučnik Alan Cooper.
Ipak, DNK analiza otkrila je i nešto što nisu očekivali.
– Neandertalac je jeo bijelu topolu, koja sadrži salicilnu kiselinu, koja je aktivni sastojak aspirina. Veoma zanimljivo je i da smo pronašli tragove antibiotske gljive, odnosno penicilina 2 – objasnio je Cooper.
Ta otkrića upućuju na to da je neandertalac imao dobro znanje o svom okruženju i ljekovitim biljkama i njihovim svojstvima, pa je najlogičnije zaključiti da je umio da ih koristi kako bi se liječio.