Ne stidite se depresije!

Kod nas, nažalost, i dalje postoji zabluda da je sramota bolovati od mentalnog poremećaja. I kada neko boluje od depresije, on se ne želi liječiti jer misli da je sramota tražiti pomoć ljekara.

Poremećaji mentalnog zdravlja, pa i depresija, su kompleksne bolesti koje se mogu liječiti, a većina njih može se i izliječiti. Depresija je bolest, i tako je treba tretirati, slična bolestima kao što su gripa, prehlada, dijabetes, povišen krvni tlak…
Uzroci depresije često nisu prosti, najčešće je u pitanju nekoliko različitih uzroka: nasljedni faktori, neki tragični događaji, dugotrajna bolest, poremećaji u mozgu i drugo.

Simptomi variraju kod svake osobe, a ovise o intenzitetu uzroka i o mnogim drugim razlozima. Neki od najčešćih i najuočljivijih simptoma depresije su: nagla promjena apetita, glavobolja, letargija, slabost, hronična iscrpljenost i pospanost, nesanica, melankolija, zamišljenost, nezainteresiranost za bilo kakve poslove, problemi sa probavom, gubitak volje, neosnovani osjećaj krivice, česte promjene raspoloženja, nezainteresiranost za seks, neprilagođenost. Ukoliko osoba ima nekoliko od navedenih simptoma u dužem vremenskom periodu, može se sa sigurnošću tvrditi da boluje od depresije.

Od depresije mogu oboljeti i muškarci i žene bez obzira na godine starosti. Istraživanja pokazuju da žene imaju više problema sa depresijom od muškaraca ili se više žena liječi od depresije (muškarce je više sramota priznati da boluju od depresije).

Kako je depresija sama po sebi kompleksna, tako je i liječenje kompleksno, a nekad mukotrpno i dugotrajno. Važno je da liječenje vodi stručnjak, a način, efikasnost i dužina liječenja ovise o samom pacijentu, jer svaki pacijent drugačije reagira na razne metode liječenja. Za liječenje depresije treba koristiti sve što pomaže, a to mogu biti: lijekovi, psihoterapija, aromaterapija, alternativna medicina, fizičke aktivnosti, način prehrane, masaža i pomoć obitelji. Reakcije na načine i metode liječenja po pravilu su individualne, pa je zato stalni nadzor ljekara neophodan kako bi se znalo “što povećati a što smanjiti” tokom trajanja terapije.

Bez obzira na vrstu bolesti i njenu “težinu”, ohrabruje činjenica da je depresiju moguće liječiti. Liječenjem depresije nakon određenog vremena simptomi se znatno ublažavaju ili potpuno nestaju. U mnogim slučajevima nakon nekoliko mjeseci terapije dolazi i do potpunog izlječenja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.