Prepoznatljiva je po grmićima s blijedo žućkastim cvjetićima na vrhovima grančica.
Stabljike su pretežno uzdignute i djelomično drvenaste. Listovi su bez peteljke, dlakavi samo s naličja, zeleni i sivo bjeličaste boje. Ova biljka raste po suhim, toplim i krševitim mjestima, na visinama od oko 800 metara i više, uglavnom na južnim obroncima.
U narodnoj medicini koristi se za liječenje mnogobrojnih bolesti, prije svega probavnih i dišnih organa, pa čak i kod tuberkuloze pluća, piše Slobodna Dalmacija.
Sadrži gorke tvari, tanin, metanol, petrolejski eter, kloroform, etilni acetat, 1-butanol zbog čega je i ljekarnici često preporučuju za jačanje imuniteta, a odličan je izbor za ljude koji su izloženi jakom stresu.
Koja vas god bolest mučila, pokušajte liječenje travom ivom jer je ona – univerzalni lijek. Djeluje protiv bakterija i gljivica, pomaže kod bolesti želuca, smanjuje upale, snažan je antioksidans, pomaže kod depresije, regulira probavu, izbacuje višak tekućine iz organizma, primjenjuje se u liječenju bolesti dišnih organa, jača imunitet, pomaže kod hemoroida i šećerne bolesti te čisti organizam.
Uz nju se veže jedna narodna izreka: ‘Trava Iva od mrtva pravi živa’.