Kako taksa od 100 odsto na proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine utiče na život građana Kosova, nastavak dijaloga u Briselu, kao i na odnose Kosova sa Evropskom unijom i SAD, bila je tema emisije “Poglavlje” koja je na program svake srede od 20:00 na RTK2.
Vlada premijera Ramuša Haradinaja se ne ponosi taksom od 100 odsto na proizvode iz Srbije i BiH, ali je bila primorana da to učini, smatra savetnik premijera Kosova Haljilj Matoši.
„Ova mera je bila obavezna jer Republika Srbija u kontinuitetu sprovodi agresivnu diplomatsku kampanju protiv Republike Kosovo, posebno kod onih država koje nemaju dovoljno informacija o Kosovu i zapadnom Balkanu da povuku priznanja, a takođe preduzima mere protiv građana Kosova srpske nacionalnosti koji su pripadnici Kosovskih bezbednosnih snaga“, dodao je Matoši.
Odluka Vlade Kosova dodatno je ugrozila nastavak dijaloga, a sporazume iz Brisela gurnula u drugi plan, tvrdi direktor foruma za razvoj i multietničku saradnju Dejan Radivojević.
„Ova odluka negativno utiče na proces dijaloga, s jedne strane imamo predsednika Vlade Ramuša Haradinaja koji izričito odbija da se takse ukinu, a s druge strane imamo Vladu Srbije koja ne želi da nastavi pregovore dok se takse ne ukinu i tako ćemo ići u krug sa stvarima koje na izgled deluju jako bitne, a u stvari su u potpunosti zaustvaile proces dijaloga“, rekao je Radivojević.
Iz Alijanse koskovskih preduzetnika poručuju da biznis ne poznaje politiku, ali politika je problem i prepreka za poslovanje preduzeća.
„Ako bi pitali vlasnike preduzeća u Srbiji, oni bi odavno priznali Kosovo jer imaju interes, takođe, ako bi pitali vlasnike kosovskih preduzeća oni nikada ne bi uveli takse Srbiji, stoga je politika i diplomatija iznad svega i to je veći, državni interes od samih preduzeća, zato je Vlada Kosova primenila jedini instrument kojim pokušava da Srbiju baci na kolena, kada govorimo o kosovskom tržištu“, izjavio je Agim Šahini, predsednik Alijanse kosovskih preduzetnika.
Vlada Kosova uvela je 21. novembra taksu od 100 na uvoz robe iz Srbije i Bosne i Hercegovine. I pored brojnih zahteva Evropske unije i SAD za ukidanje te odluke, kosovski zvaničnici poručuju da će taksa biti ukinuta kada Kosovo i Srbije postignu sveobuhvatni pravni sporazum.