Stručnjaci za ustavno pravo kažu da Flora Brovina ima moralnu i zakonsku obavezu da sazove sjednicu skupštine i da u suprotnom mora biti smjenjena sa mjesta predsjedavajuće.
Na osnovu reakcije premijera Hashima Thaçija na odluku koalicije VLAN da Demokratskoj partiji Kosova prepusti mjesto predsjednika skupštine, politički analitičar Halilj Matoshi zaključuje da skupštinske sjednice neće ni biti i da Kosovo ulazi u najveću poslijeratnu političku krizu.
“Mislim da PDK, gospodin Hashim Thaçi i gospođa Brovina neće sazvati skupštinu zbog toga što oni nisu zainteresovani za poziciju šefa skupštine, nego Thaçi zapravo traži da bude predsjednik vlade Kosova,” kaže Matoshi.
Profesor ustavnog prava Riza Smaka kaže da je skeptičan kada je u pitanju sazivanje sjednice parlamenta zbog stava Thaçija i opstrukcija Flore Brovine.
“Da sam ja na njenom mjestu bio, ja bih svakog drugog dana zakazivao skupštinu. Dosadio bih ovima i iz predizborne i postizborne koalicije. To je onaj pozitivni pritisak,” kaže Smaka.
Iščekivanje da primi i šestu poslaničku platu nije omelo predsjedavajuću da neopravdano odlaže sjednice, dodaje Smaka i kaže da ona ima moralnu obavezu koja je možda važnija od zakonske obaveze, a ukoliko ne sazove skupštinu treba da snosi sankcije.
“Ukoliko ona ne zakaže sjednicu treba smjesta da se smijeni, pa da se da mogućnost osobi koja je po starosti druga da zakaže sjednicu i da se ide dalje,” rekao je Smaka.
U aktuelnom sazivu skupštine, druga po redu najstarija poslanica je Milka Vuletić iz Srpske liste.
Iako smatra da je tumačenjem Ustavnog suda pogrešno interpretiran ustav Kosova, Smaka kaže da je popuštanje opozicionog bloka formalno otvorilo put formiranju skupštine i vlade, a politička odgovornost prebačena na Demokratsku partiju Hashima Thaçija.