Ne prestaje sukob Slovenije i Hrvatske oko Ljubljanske banke, odnosno ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora, što uzrokuje neprestana međusobna politička prepucavanja.
Iako je agencija Anadolija ranije prenijela procjene stručnjaka da će taj spor, pred ulazak Hrvatske u Europsku uniju (EU) 1. srpnja ove godine zasigurno biti riješen, za sada se ne nazire kraj diplomatskoj krizi u odnosima dvije države.
Tim više što je Slovenija u ozbiljnoj političkoj krizi i nemoguće je predvidjeti tijek događaja. Naime, slovenska vlada premijera Janeza Janše izgubila je parlamentarnu većinu te bi se mogli dogoditi i prijevremeni izbori u toj zemlji.
Premijer Janša smatra kako je potreba pravodobne ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora s EU jedan od razloga zašto neće odstupiti s mjesta premijera. Neki slovenski analitičari su to ocijenili „bijednim i djetinjim izgovorom čovjeka“ koji pošto-poto ne želi izgubiti vlast.
U hrvatskim medijima je taj Janšin potez ocijenjen „licemjernim i lažnim izgovorom kojim želi ublažiti vlastiti neuspjeh na čelu Vlade Slovenije“.
Iz Janšine koalicije u srijedu je izašla Građanska lista (GL), koju vodi predsjednik Parlamenta Slovenije Gregor Virant. Janša je potom upozorio da bi pad slovenske vlade među doveo do nepotrebnih prijevremenih izbora i „praznog hoda“.
Pritom se ne bi mogla osigurati dvotrećinska većina za neke neophodne korake, kao što su promjene Ustava kojima treba onemogućiti sazivanje referenduma o financijskim pitanjima države.
Međutim, ista je dvotrećinska većina potrebna i za ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora, a ona se može osigurati samo u suradnji svih političkih stranaka u sadašnjem parlamentu.
No, čini se da je Janša izgubio i podršku slovenskog ministra vanjskih poslova Karla Erjaveca, koji je na čelu Demokratske stranke umirovljenika (DESUS). On je jučer izrazio razočaranje nastupom premijera Janeza Janše i ocijenio ga nervoznim. Ta izjava se u slovenskim medijima tumači kao potvrda skorog povlačenja i njegove stranke iz Vlade.
Erjavec je prošlog tjedna izjavio kako vjeruje da bi do 8. ožujka Parlament Slovenije mogao ratificirati hrvatski pristupni ugovor, ali uvjet za to je da hrvatska vlada omogući povlačenje tužbi protiv Ljubljanske banke.
Na to je reagirala Vlada Hrvatske stavom da je spremna povući ovlasti koje je dala hrvatskim bankama za tužbe protiv Ljubljanske banke ako se prije toga nađe alternativno rješenje spora.
Međutim, oporbena Hrvatska demokratska zajednica takav stav hrvatske vlade ocjenjuje lošim potezom, jer smatra da se hrvatski interesi u sporu sa Slovenijom trebaju braniti kvalitetnijom i aktivnijom diplomacijom.
U svakom slučaju početkom idućeg tjedna u Ljubljani se sastaju Zdravko Rogić i France Arhar, hrvatski i slovenski stručnjaci za Ljubljansku banku, a o njihovu prijedlogu dvjema vladama ovisi hoće li Slovenija na parlamentarnom zasjedanju početkom ožujka ratificirati hrvatski pristupni ugovor.