Američki naučnici su identifikovali gene koji omogućavaju regeneraciju repa kod guštera i nadaju se da će im to pomoći u istraživanju mogućnosti obnavljanja ljudskih udova.
Oni su analizirali oko 23.000 gena nađena u odsječenim repovima zelenih anola (anolis carolinensis) i ustanovili da je najmanje 326 gena (među kojima i oni odgovorni za zarastanje rana, regulisanje hormona i razvoj mišićnog i koštanog tkiva) na specifičnim mjestima u repu bilo aktivno za vrijeme regeneracije.
Zahvaljujući tome, tijelo guštera fleksibilno reaguje na povrede i liječi ih. Mnoge od tih gena ima i čovjek, što pobuđuje nade da će novostečena saznanja moći da primjene u regenerativnoj medicini.Pomenuti geni navode matične ćelije (mlade ćelije koje mogu da se razviju u bilo koje tkivo) da se priključe određenoj “radnoj grupi”.
“Regeneracija nije proces koji se brzo odvija”, kaže jedna od autorica studije Elizabeth Hutchins.
“Za regeneraciju repa gušteru je potrebno više od 60 dana.”
Dr Kenro Kusumi, koautor studije i profesor prirodnih nauka na Državnom univerzitetu Arizone, vjeruje da bi nova saznanja mogla da pomognu u pronalaženju novih metoda liječenja urođenih malformacija, povreda kičmene moždine, a možda i artritisa.